Aziz Kocaoğlu Gider mi?

Abdullah POLAT

Abdullah POLAT

  • 28 Ağustos 2018, 15:52

Aziz Kocaoğlu Gider mi?

Hani bayram ziyaretlerinin en baş sorusu vardırya “daha daha nasılsınız?” Bu soruda artık İzmir siyasetinin argümanı oldu. Durup durup hep aynı soru sorulur oldu. Aziz gider mi?

Genel merkez ile arasındaki gerilimi, hatta bazılarına göre savaşı bilmeyen yok.

Genel merkez zaten çizmişti gidecekti diyen de çok, erken hamle yaparak planları bozdu diyende.

Genel Başkanın karşısında aday olmuş hatta kurultayda tabiri caiz ise onu yerden yere vurmuş Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı adayı gösterdi ise bence Aziz Kocaoğlu’nu aday göstermez ise bunu izah edemez. Zira her yerde her toplantıda hep İzmir’i, Aziz Kocaoğlu’nu örnek gösterip hükümete gidip İzmir’den öğrenin bazı şeyleri derken sırf değişim istedi diye yada muhalifleri genel merkezde bastırıyor diye genel merkez vaz geçemez…

Ama…

İlçeleri belirlerken Aziz başkana danışmazlar, önce ilçe adaylarını genel merkez kendi planına göre açıklayıp daha sonra Aziz başkana gel adayımız ol derler ise işte  o zaman Aziz Kocaoğlu ben oynamıyorum diyebilir.

Bu ikinci senaryo oldu diyelim. Yerine kimi aday gösterecekler…

Tunç Soyer ; Lobisi kuvvetli, genel merkezde bağları iyi ama henüz minnacık bir ilçeden direk büyükşehire geçebilecek kadar kabul göreceğini düşünenlerin sayısı çok az. Ancak metropol ilçelere geçiş yapabilir diye bir kanı var.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Çiğli’de “Yas-ı Muharrem Aşurası”

Kamil Okyay Sındır ; Genel sekreterlik sınavından başarı ile geçemediğini bu yüzden büyükşehirin hayal olduğunu iddia eden oldukça büyük bir kitle var parti içinde.

Cevat Durak ; Tecrübeli, haksızlık yapılmış en çalışkan belediye başkanlarından. Kendini uzak tutması, bir dönem Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ile teşkilatı dolaşması ve bir dönem Deniz Baykal’ın gözdesi olması zaman zaman partililer tarafından ısıtılıp ısıtılıp sunulsa da şansı oldukça yüksek olanlardan.

Hasan Karabağ ; Zaman zaman Aziz Başkan ile birlikte hareket eden zaman zamanda muhalifi olan Hasan başkanın birçok adaya göre bir adım önde olduğunu söylemek doğru olur. Ama bu süreç içinde yıpranmışlığını da göz ardı etmemek lazım. Birde Aziz başkan gidecekse en azından kimin olmayacağına karar verecek kadar güçlü olacağını düşünüyorum.

Hüseyin Mutlu Akpınar ; Yorumsuz 🙂

Levent Piriştina ; Buca’da vatandaşta algısı oldukça yüksek. Temasları hedefini buluyor ve bu yüzden vatandaşta karşılığı var. Büyükşehir için erken diyende var, Büyükşehire yakışır diyen de var.

Olgun Atila ; Aziz giderse oda gider diyen bir dünya partili var. Aslında temennileri o yönde diyelim. Zira Olgun Atila’nın belediyeciliğine, halkla olan ilişkisine tek olumsuz cümle kullanan yok. Tek argüman Aziz giderse… Bence Aziz gitse de kalsa da Bornova da kalır Olgun başkan. Büyükşehire gider mi? Yolu oraya çevrilir mi? bilmek zor. Ama mevcut başkanlardan olacaksa ilk ikinin içinde olduğu  kesin. Sebebini 2014 yılında yazdığım ” İzmir’in Komutanları” yazısında belirtmiştim.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Buca Belediyesi’nden örnek proje: Görme engellilere özel "Nutuk"

Bakın 2014 yılında ne yazmışım ;

….

Havacılar, sükseli giyinir, gözlükler takar, sağa sola gülücükler ile birlikte sempatik görünüp hava atarlar ama asla bir havacıdan bugüne kadar Genel Kurmay Başkanı olmamıştır. Karşıyaka Belediyesi ordudaki havacılar gibidir. Hele Cevat Durak gibi çok başarılı bir başkanı bile Büyükşehir’e yürütmedilerse bu saatten sonra çok zor…

Denizciler, tüm tatbikatlarda en önde boy gösterirler. Orduda pek bir şey yapmazlar ama temsil yetenekleri ile göz doldururlar. Ama asla onlardan da bugüne kadar Genel Kurmay Başkanı çıkmamıştır. Konak Belediyesi de ordudaki denizciler gibi sadece törenlerde hatırlanır.

Karacılar, kenarda dururlar hep… En pis ve zor işler karacılara verilir. Törenlerde pek ortalarda olmazlar çünkü onların mutlaka bir işleri vardır. Orduda işleri hep karacılar yapar ve bugüne kadar Genel Kurmay Başkanları hep karacılardan çıkmıştır. Bornova Belediyesi ordudaki karacılar gibidir. Hep gelişir ve yapacak şeyleri vardır. Muhtemel büyükşehir başkan adayı Bornova’dan olacaktır.”

Bu haber ilgini çekebilir ->  Yurttaşımızın başımızın üstünde yeri var

….

Tespit sizce de doğru değil mi bu geçen zaman diliminde.

Sema Pekdaş’ı valla ben toplasan 3 kere anca gördüm oda hakikatten törenlerde 🙂

Hüseyin Mutlu Akpınar için zaten gözlüklerin yanında motoru ile tam bir havacı oldu…

Dönelim konuya.

Aziz giderse kısmında aday listesi kabarık. Yaz yaz bitmez. Herkes kendini o koltukta görüyor ve hakkıdır zaten.

Asıl soru ya gitmezse ve eskisinden daha güçlenirse 🙂

İşte o zaman her şey değişir. Ona bayrak açan ne kadar başkan varsa okeye 4cü arayan kahvehanelerde ben nerede yanlış yaptım şarkısını dinlerler 🙂

Bana sorsanız bence değişsin de biraz İzmir medyası çeşitlensin, güçlensin derim.

Yoksa bir iki tane medyayı deve yükü ile finanse edip diğerlerine yılbaşı hindisi yemi gibi yemlenmesine bir 5 yıl daha izlemeye devam ederiz.

Gördüğünüz gibi herkesin bir yerden temennisi ve bakış açısı var.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Aziz kocaoğlu gitmezse İzmir kaybeder. Aziz bey gştmezse seçmenin ne tepki vereceğini yazsaydınız daha iyi olurdu sanırım.

  2. Muhalif dedi ki:

    Piriştina ile ilgili yazdığı okuduğum an bıraktım okumayı. Hey allahım hey

BİR YORUM YAZ