Başkan Gümrükçü Otogarda Üniversite Öğrencilerini Karşıladı" />

GELECEK GELİŞİME AÇIK OLANLARIN

Ahmet Gülçağ

Ahmet Gülçağ

  • 09 Ağustos 2018, 10:03

 

Gelecek  ‘’ben oldum’’ diyenlerin diplomaları ile övünenlerin dönemi  olmayacak. Eski bilgilerini sürekli yenileyen, işe yaramaz bilgilerden çabuk kurtulanların avantajlı olduğu böylesi bir dönemde teknik beceriler tek başına yeterli değil…

Bir ülkenin gelişmişlik ve refah düzeyini gösteren önemli ölçeklerden biri NEET.

NEET (Not in Employment, Education or Training) (Çalışmayan,Eğitim görmeyen veya herhangi bir beceri kursuna  gitmeyen) insanlar  grubunu  temsil eden  kelimedir.  NEET kelimesi ilk olarak  Amerika  da kullanılmış ve daha sonraları  Japonya, Güney  Kore, Tayvan  gibi ülkelere de  yayılmış olan bir kavramdır. Ülkelere  göre yaş aralığı ve sınıflandırma durumu değişiklik göstermektedir.

Geçtiğimiz on yılda, dünya genelinde yürütülen çalışmalar, gençlerin harekete geçirilmemiş potansiyellerine daha yakından bakmaya başladı. İşsizlik, hem de aktif olmamaktan kaynaklanan eğitimsizlik gençlerin toplumdaki konumlarının risklilik halini ölçen çok önemli bir referans. İşte NEET tam olarak bu ölçeğin adı; istihdam ve eğitim ortamında olmayan gençleri anlatan bu ölçümlere NEET göstergesi deniyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Başkan İduğ Göztepe’yi ilk maçında yalnız bırakmadı

Genel olarak  bahsettiğimiz OECD ülkelerinin ortalaması %15.8 iken  Türkiye’de  bu ortalama %28.4 olarak tespit edilmiştir.

Yani günümüzde  Türkiye de %29 çalışmıyor, eğitim almıyor ya da  herhangi bir beceri kursuna  gidip kendini geliştirmek istemiyor  ve bu listede ne yazık ki OECD şampiyonuz.

Türkiye’de sadece yükseköğrenim mezunlarına bakıldığında da genç işsizliği oranı çok yüksek; yüzde 38 seviyesinde seyrediyor…

Bütün bu istatistikler canımızı yaksa da, bir gerçeğin altını çiziyor:

Üniversite diplomasına sahip olmak iyi bir kariyer yaşamı için yeterli değil.

Üniversite kişinin yetkinlik gelişimi için bir adres de değil. Küreselleşmenin ve bireyselleşmenin ve belirsizliklerle örülü bu dönemde artık sadece teknik beceriler değil sosyal ve duygusal yeteneklerde ve çabalarda  gerekiyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  İzmir’e kadrajdan bakacaklar

Mesleklerin Geleceği Forumu’nda 2020 yetkinliklerini açıkladığında en önemli  kavramlar arasında “Bilişsel esneklik”.

Bilişsel esneklik, değişen çevresel koşullara göre bilişleri değiştirebilme yetisi. Bu yetiye sahip kişiler, kendilerini zorlayan ve uyumsuz olan düşünceleri yerine daha dengeli ve uyumlu düşünceleri koyabilmekte, alternatifler üretebilmekte ve zor durumları daha baş edilebilir olarak değerlendirebilmektedir.

Bilişsel esneklik aynı anda birkaç sorunu ele alabilme becerisini ifade ediyor. Bana göre; bu yetkinlik bugünün üniversite öğrencilerinin geliştirilmesi gereken en önemli yönlerinden biri.

Üniversite hayatına başlayan gençler  diplomayı almak çerçeveletmek, 2 ana dalda okumak çok önemli olmayacak gibi gözüküyor.

Önümüzdeki dönem   diplomam var her şeyi  yapabilirim diyenlerin dönemi olmayacak gibi duruyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Başkan Gümrükçü Otogarda Üniversite Öğrencilerini Karşıladı

Ben oldum demek yerine sürekli gelişime açık olmaları gerekiyor.

Sosyal beceriler, sosyalleşme ve en önemlisi ise psikolojij sermaye.

Para kazanmak öncelikli olmamalı gelişebilmek için, part time çalışmak, sivil toplum kuruluşlarına üye olmak ve aktif olarak çalışmak, toplumsal projelerde yer almalarının yararlı olacağını düşünüyorum.

İş yaşamında meraklı, çözüm odaklı, dayanıklı bireylere ihtiyaç duyduğunu hatırlayıp, belgeleri depolamak yerine, sürekli ve çeşitli beceriler geliştirmelerinin  iş hayatına geçtiklerinde daha verimli olacağını düşünüyorum.

Sevgiyle paylaştım.

 

YAZARIN SON YAZILARI
KADIN İSTERSE… - 4 Mayıs 2019
Anadolu’da Kadın - 8 Mart 2019
“Paylaşmak” - 18 Mayıs 2018
Bilinçsiz Önyargılar - 18 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ