alexa sıralama

ROBOTLU HAYVAN ÇİFTLİĞİ

Necati Bahçeci

Necati Bahçeci

Gsm ; 0 505 545 44 33

 

ROBOTLU HAYVAN ÇİFTLİĞİRobotlar sosyal hayatımıza hızla giriyor. Dünyanın birçok yerinde, konut ve fabrikalarda kullanılmaya başlandı. Uzmanlara göre kısa sürede insanlarla iletişim kurabilen sosyal robotlar kullanılmaya başlanacak.

Geçenlerde Radyo Romantik Türk’te konuk ettiğim ATAFEN Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Tahir Yavuz Beyle modern hayvancılığı ve sürü yönetimini, sektörün sorunları ile aşıları konuşmuştuk. Dileyen detayları https://gazeteege.com.tr/97464-2/ ‘den okuyabilir.

Yayın sonrası yeni kurduğu robotlu büyükbaş hayvan çiftliğini gezdik. Türkiye’de bir ilki başarmışlar. Ülkemize biraz geç gelmiş olabilir, ama dünyadaki örneklerine oranla biraz daha geliştirilmiş. Kulaklarına takılan çip küpeler sayesinde bilgisayardan takip edilen hayvanlarla hemen hemen insan teması yok. Dışkıların temizliğinden, yemlemeye, sağımdan sağlığa robotlarla iş görülüyor. Bu arada Tahir Bey ve şirket uzmanlarından aldığımız bilgilerle şaşkınlığımız artıkça arttı. Öyle ki; insansız hayvancılığın üretimi daha da arttırdığı, hijyen ve kaliteyi de olumlu etkilediğini öğrendik.

Bu haber ilgini çekebilir ->  KINIKLI ÖĞRENCİ AKIL VE ZEKÂ OYUNLARINDA TÜRKİYE 2'NCİSİ OLDU

Neden robotlar? Sorumuza uzmanlar,” İstesek de, istemesek de robotlar hayatımızın hemen her noktasında olacak.” Vurgusunu yaptıktan sonra, “ Robotlardan korkmamak lazım” dediler. Aslında her şeyde olduğu gibi ihtiyaçtan ve biraz da zorunluluktan keşfedilen robotların ahıra gireceği aklıma gelmezdi.

Dikkatimi çeken bir başka husus da ilgilerin, “Robotlar, insanlar gibi hayvana kötülük etmiyor.” Cümlesi oldu. Neredeyse tüm aşamalarda hayvanın insanla ilişkisini kesmeye çalıştıklarını anlatan yetkililer, Avrupa’da olduğu gibi yeni kuşağın hayvancılığa ilgi duymaması sebebiyle hızlanan robotlu çiftliklerin hızla ülkemizde de yaygınlaşacağına inanıyorum.

Bu haber ilgini çekebilir ->  CHP’li Bakan’ın “kesilen palmiye ağaçları” önergesine yanıt geldi CHP’li Bakan: “Bu bize değil, Hamza Dağ ve AKP’li yerel siyasetçilere yanıt”  

İnsanın doğumundan ölümüne her alanda yapay zekanın sağlayacağı teknolojik imkanları kullanmak “Neleri getirecek ve neleri götürecek?” Soruları tartışmaları da beraberinde getirse de, hem kaçınılmaz olduğu hem de korkmamak gerektiği net olarak ifade ediliyor.

Aklınıza gelebilir. Hayvanların kulaklarına takılan çiplerin insanlar için de olacağı ve özelin ortadan kalkacağı endişesi taşıyor olabilirsiniz. Zaten korona aşıları ile çip efsanesi konuşulmadı mı? Siz ne düşünürsünüz bilmem ama bana göre zaten akıllı telefonlarla çipin alası takılmış. Telefonunuz kapalı olduğu halde örneğin mobilya alacağınızı konuşuyorsunuz, bir bakıyorsunuz sosyal medyada o ürünle ilgili reklamlar size sunuluyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Karaburun dağlarında “Kırkım” coşkusu

Gelecek kuşağın işi hem zor hem kolay. Önemli olan oyunda -level- atlamak değil. Eğer inek “ Benim sağım zamanım geldi” diye kendi isteğiyle robot sağıma gidiyor, bir taraftan yemini yerken diğer taraftan sütünü veriyorsa, bize de robotların kontrolüne girmek değil, onları kontrol etmek için kafa yormak düşüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.