Torbalı’da üreticiler yeniden ‘ipek’ yolunda!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Torbalı İlçe Müdürlüğü’nün Kozabirlik ile birlikte gerçekleştirdikleri proje ile ilçede İpek böcekçiliğini yaygınlaştırmak için harekete geçildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Torbalı İlçe Müdürü Hakan Karakaya, “İlçede yıllar önce yapılan yaygın üretimden dolayı birçok dut ağacı bulunuyor. Üretimle hem bu ağaçlar değerlendirilmiş olacak, hem de üreticiler tarımsal olarak kısmen pasif oldukları bu dönemde ek bir gelir sağlayabilecek.” diye konuştu.

Toplam üretim süresinin sadece 1 ay olduğunu vurgulayan Karakaya, “ Bu kısa dönemde yapılan yetiştiriciliğin kadınlar tarafından yapılmasını özellikle teşvik ederek aile ekonomisine kadın iş gücünü kazandırmış oluyoruz.” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Tire Belediyesi’nde Skandal...

Karakaya; proje ile 6’sı bayan olmak üzere 11 üreticiye Kozabirlik ve İlçe Müdürlüğü personeli ile önce eğitimlerin verildiğini, ardından da toplam 33 kutu ipekböceği dağıtılarak üretimin başlatıldığını söyleyerek, “Dağıtılan kutuların maliyeti Kozabirlik tarafından karşılandı. Her bir kutuda yaklaşık 20 bin ipekböceği var ve kutu başına 40-45 kg koza elde edilebiliyor. Yem maliyetinin olmadığı varsayılırsa 1 kutu başına 1600-1800 TL civarında kazanç sağlanacak. Üretim süresi boyunca her hafta yetiştiriciler ziyaret edilerek hem kontroller gerçekleştirilecek hem de eğitimler devam etmiş olacak” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.