Fransa’da ülke genelinde sokağa çıkma yasağı

Fransa’da ülke genelinde sokağa çıkma yasağı

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni tip koronavirüs  vakalarındaki hızlı artış nedeniyle Elysee Sarayı’ndan halka seslenerek 30 Ekim itibarıyla ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı.

Ülkede virüsün çok hızlı şekilde yayıldığını söyleyen Macron, salgınla mücadelede iyi strateji izlediklerini savundu. Macron, Avrupa’da İspanya ve İrlanda gibi ülkelerin daha erken vakitte sıkı tedbirler aldığını ancak bu ülkelerle aynı durumda olduklarını söyledi.

Macron, 30 Ekim itibarıyla ülke genelinde 1 Aralık’a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı ve üniversitelerin dışında tüm okulların açık olacağını anlattı. Macron, uygulama kapsamında insanların işe, markete ve sağlık kuruluşlarına gitmek için dışarı çıkabileceğini ifade etti.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Arama kurtarma ekipleri için mobil barınma aracı

Macron, bar, restoran ve mağazaların da kapatılacağını aktardı.Aynı zamanda yaşlı bakımevlerine ziyaretlere izin verileceği bilgisini paylaşan Macron, insanların dışarı çıktığında yanlarında izin belgesi bulundurmaları gerektiğini söyledi. Salgının seyrinin her 15 günde tekrar değerlendirileceğini belirterek, hedeflerinin günlük Kovid-19 vaka sayısını 5 bine düşürmek olduğunu dile getirdi.

Fransa’da 54 bölgede 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Ülkede, son olarak 25 Ekim’de kayıtlara geçen 52 bin 10 vakayla salgının başlangıcından bu yana ülkede ve Avrupa’da en yüksek günlük vaka sayısı tespit edilmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.