AK Partili Kaya ‘Yıldırım’ müjdeyi verdi: Efes’e büyük proje!

AK Partili Kaya ‘Yıldırım’ müjdeyi verdi: Efes’e büyük proje!

İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında yer alan Efes Antik Kenti’ne denizden ulaşımı sağlayan, 6 bin 130 metre uzunluğundaki tarihi Efes Antik Kanalı’nın yeniden işler hale getirileceğini belirten Kaya, “Antik çağın en önemli ticaret merkezi olan Efes, bunu liman kenti olmasına borçluydu. Ancak Marnas Çayı ve Küçük Menderes’in taşıdığı alüvyonlar liman ile denizin bağlantısını kesti. Başbakanımız Binali Yıldırım’ın İzmir için hazırladığı 35 Proje’nin içinde yer alan Efes Antik Kanal Projesi ile limanın yeniden canlandırılması sağlanacak. Pamucak sahilinde özel bir iskele oluşturulacak ve yat limanı yapılacak. Pamucak sahili ile Efes Antik Kenti’nin alt kapısı arasındaki kanalın temizlenmesinden sonra, milattan önceki dönemleri de anımsatacak tekneler, yerli ve yabancı turistleri taşıyacak. Kanal çevresindeki alanlar da rekreasyon alanına dönüştürülecek. Projeyle birlikte turizm canlanacak, Unesco Dünya Mirası Listesi’ne giren Efes’e gelen turist sayısı büyük artış gösterecek” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Konak Belediyesi’nin 32 müdürlüğü 16’sını kadın yönetiyor.

PROJE İKİ ETAPTAN OLUŞUYOR
İzmir’in Selçuk ilçe sınırları içerisinde yer alan Efes Antik Kenti, Doğu ile Batı arasında başlıca kapı durumunda olması dolayısıyla antik çağın en önemli ticaret merkeziydi. Ege Denizi kıyısında bir liman kenti olan Efes, zaman içinde derelerin taşıdığı alüvyonlarla denizden uzaklaştı. Ege Denizi, 2 500 yıl içinde 9 kilometre çekilerek bugünkü halini aldı. Başbakan Binali Yıldırım’ın projesi, Unesco Dünya Mirası Listesi’ndeki Efes Antik Kenti’ni denizle buluşturacak. İki etaptan oluşan projenin birinci etabının ihalesinin kısa süre içinde yapılacağını belirten AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, “Bu çok önemli ve büyük proje iki etaptan oluşuyor. Birinci etapta, Pamucak sahilinde yatların denizden girişini sağlamak amacıyla 600 metre uzunluğunda giriş kanalı, mendirek yapısı, kısa süreli yat park alanı, giriş kanalı üzerinde araç ile yaya köprüsü yapılacak. Giriş kanalı; beton kazık temel üzerine yöresel taşlardan dikdörtgen kesme taş bloklardan duvar teşkil edilecek, bu kesimde Amfibi deniz araçları ile 4 metre derinliğe kadar çamur temizliği yapılacak. Birinci etapta yapılacak işlerin projeleri tamamlandı. Jeoteknik sondaj çalışmaları bitti. Kısa sürede ihalesi yapılarak çalışmalara başlanacak. İkinci etapta ise, Pamucak girişinden Efes Antik Kenti’ne kadar olan kısımdaki alanda yapılacak temizlik ve Efes Koruma Amaçlı İmar Planı gereği antik kente giriş kapılarından birisinin buraya taşınması işi yer alıyor. Bunun için de çalışmalar tüm hızıyla sürüyor” şeklinde konuştu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  25 ülkede çekilen kadın portreleri Buca’da

AK Partili Kaya 'Yıldırım' müjdeyi verdi: Efes'e büyük proje!

PROJENİN MİMARI BİNALİ YILDIRIM
Başbakan Binali Yıldırım’ın projeye büyük önem verdiğini hatırlatan Kaya, İzmir’i 2023 vizyonuna taşıyacak ve marka kent haline getirecek 35 Proje’nin içerisinde yer alan Efes Antik Kanal Projesi’nin tamamlanmasıyla birlikte, sahip olduğu kültürel değerlerle kapasitesinin altında turizm hizmeti veren bir destinasyon olan Efes’i hak ettiği yere ulaştırmış olacaklarını söyledi. Projeyle birlikte Efes’in fark yaratacağını ve bundan ülke turizminin kazançlı çıkacağını ifade eden Kaya, “Bir turizm destinasyonunun başarısı ve rekabetçiliği, büyük ölçüde ziyaretçilerine sunduğu o destinasyona özgü turistik öğelerin gücüne ve farklılığına bağlıdır. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte Efes’in farkını herkes görecek. Bu çok özel projenin mimarı, İzmir için hazırladığı 35 Proje ile Ege’nin incisi İzmir’in marka kent olmasını hedefleyen Başbakanımız Binali Yıldırım’a çok teşekkür ediyoruz. Başbakanımız Binali Yıldırım’ın liderliğinde İzmir geleceğe olan yürüyüşünü emin adımlarla sürdürecek” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.