Yargıdan MHP için olağanüstü kongre kararı

MHP’li muhaliflerin açtığı davada, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, “Kurultay Çağrı Heyeti” oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi kararını verdi.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde, sadece davacı muhalifler ve avukatları ile MHP’nin avukatlarının katıldığı duruşma sona erdi.

Duruşma sonunda hakim, muhaliflerin, “Kurultay Çağrı Heyeti” oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebinin kabulüne karar verildiğini açıkladı.

MHP ÜST MAHKEMEYE GİDECEK
Mahkemenin kararına tepki gösteren MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, ”Böyle bir kararı beklemiyorduk. TBMM’deki bir partinin kayyuma teslim edilmeye kalkılması hayretle takip edilecek bir sonuç. Hukuk yolu tüketilmeden kurultay olmaz, kararı temyiz ederek bir üst mahkemeye götüreceğiz” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Yücel: “Bayram Gibi Bayram Olsun Diye Çalışıyoruz”

SİNAN OĞAN’DAN AÇIKLAMA
MHP’de genel başkanlığa adaylığını açıklayan Sinan Oğan, karara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: ”İnşallah Mayıs ayı içerisinde MHP kurultayını toplayacaktır. Temyiz bu kararın uygulanmasını harekete geçilmesini engellemiyor. Genel merkez temyize de gidebilir ancak bu, kurultay sürecini kesintiye uğratmaz. Tebligatı alır almaz bütün işlemler başlayacaktır. Genel merkezin Yargıtay’a müracaat edeceği anlaşılıyor. Yargıtay’ın da bu süreç içerisinde yürütmeyi durdumak için bir gerekçesinin olması lazım. MHP’nin bütün toplam kurultay delegelerinin yarısı ‘Biz kurultay istiyoruz’ diyor. MHP’nin demokratik bir yarışa sahne olacağını tahmin ediyoruz. Her arkadaşımız aday olabilir. Ancak birleşmeler zannediyorum ikinci üçüncü turda olacaktır. MHP Tüzüğü’ne göre ilk turda salt çoğunluğa ihtiyaç var yani 600 küsur oya ihtiyaç var. İkinci tur da birinci turun benzer bir şekli olacaktır. Üçüncü turda en çok oyu alan kazanacaktır. Birleşmeler muhakkak olacaktır ama asıl birleşmeyi delege kurultay salonunda yapacaktır. Sayın genel başkan bizim büyüğümüzdür bu karardan sonra Devlet abinin bizi bütün adayları çağırıp sükunetle kongrenin yapılması için bir danışma mekanizması oluşturmasını bekliyoruz. Sayın genel başkandan böyle bir çağrı geldiği takdirde seve seve bunu kabul edecek kurultayımızı hep beraber gerçekleştireceğiz. Kurultay salonuna çok adayla gireceğiz ama tek bir genel başkanla çıkacağız. Kurultayımızda bir kavga bir dövüş asla olmayacaktır. Bundan sonra artık iktidar yürüyüşü için hazırlıklarımıza başlayacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.