Urlalılar RES İstemiyor

Urla’nın Ovacık Mahallesi’ne 1162 metre mesafede kurulmak istenilen Rüzgar Enerjisi Santrali’ne (RES) karşı köylüler eylem yaptı. Urla Kent Konseyi’nin çağrısı üzerine İzmir Kent Konseyleri Birliği RES yapılacak alana gelerek, yaşam alanlarında RES istemeyen Ovacıklılara destek verdiler.

Urla Belediyesi Meclis Üyesi Bülent Onat, Urla, Karşıyaka, Buca, Karaburun, Seferihisar Kent Konseyleri, Ovacık ve Bademler Muhtarları ve TMMOB İzmir Koordinasyon Kurulu Sekreteri Melih Yalçın’ın destek verdikleri eylemde köylülerle birlikte ağaç kesimi yapılan yere gidilerek basın açıklaması yapıldı.

Urlalılar RES İstemiyor

“MÜCADELİMİZİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Ovacık Muhtarı Veysel Erköse, Avukat Hande Atay, TMMOB İ.K.K Sekreteri Melih Yalçın ve Urla Çevre Gönüllüleri sözcüsü ve Urla Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yanar’ın ortak yatıkları basın açıklasında: “Köyümüze 1162 metre mesafede, komşu asırlık zeytin ağaçlarımız, mantarları, arıları, kızılçamlarıyla birlikte hem geçim kaynağımız hem de yöremizde nefes alabileceğimiz tek yer olan ormanlarımızda yapılması planlanan Urla RES Projesine dair sürdürdüğümüz hukuk mücadelesi dur-kalk yöntemiyle yeniden sekteye uğramıştır. Urla RES Projesi, flora ve faunasıyla birlikte bütün ormanımız üzerindeki tehdidini sürdürmektedir. Üçüncü kez tekrarlanan dur-kalk haline karşı, tüm yetkiliklerden talebimiz, yatırımı hızla ilerleterek doğa üzerindeki geri dönüşü olmayan zararların önünü açmak değil, ormanı daha da geç olmadan anayasal yükümlülükleri doğrultusunda koruyacak bir tutum sergilemeleridir. “Haklı” gerçekliğimizi mahkemelerinde elbet bir gün sahipleneceği umuduyla ormanımız, hayvanlarımız ve bizlerle dayanışan tüm dostlarımızla birlikte yaşam mücadelemizi ve nöbetimizi devam ettireceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz” ifadelerini kullandılar.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bakan: "10 bin ton çöp aylardır Türkiye limanlarında bekliyor!"
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.