URLA BAĞBOZUMU ŞENLİĞİ’NE GERİ SAYIM BAŞLADI

2600 yıl öncesine tanıklık eden, her yıl geleneksel olarak kutlanan,  halk arasında zeytine yağın, üzüme balın düştüğü gün olarak kabul edilen “Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri” için geri sayım başladı. Urla’nın tarihi, geleneği, doğası ve sporu şenliğe katılacak olan vatandaşlara keyifli bir gün yaşatacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi,  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Urla Şubesi, Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen şenlik 13 Ağustos 2016 Cumartesi günü saat 10:30’da açılış töreni ve konuşmalar ile başlayacak.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Spor Var Engel Yok

ÜRÜNLER YARIŞACAK, ÜZÜM SIKILACAK

Üreticilerin üzüm başta olmak üzere Urla topraklarında kendi yetiştirdikleri ürünler, Urla Cumhuriyet Meydanı’nda kurulacak olan stantlarda satışa sunulurken bir yanda da kıyasıya bir yarışa girecekler. Şenliğin olmazsa olmazları arasında olan “Geleneksel Üzüm Sıkımı” ile konukların damakları tatlandırılacak.

URLA BAĞBOZUMU ŞENLİĞİ’NE GERİ SAYIM BAŞLADI

YELKENLER URLA RÜZGARINDA YARIŞACAK

23 yıldan bu yana aynı coşkuyla kutlanan Bağbozumu Şenliği kapsamında düzenlenen Optimist Türkiye Takım Şampiyonası’nın açılış seremonisi 11 Ağustos 2016 Perşembe günü saat 10:00’da Ali Rıza Mete Yelken Kulubü’nde yapılacak. Urla IGOR Optimist Yarışları ise 14 Ağustos Pazar günü saat 18:30’da start alacak. Urla’nın rüzgarında kıyasıya yarışan yelkencilerin ödül töreni 19 Ağustos Cuma Günü saat 20:00’de Urla Kum Denizi Plajı’nda gerçekleşecek. Ödül töreninde İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası 21:30’da Kum Denizi Plajı’nda sporculara ve Urla halkına şarkılarını seslendirecekler.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Aliağa'da Üreticiye Destek Sürüyor

“GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BAĞBOZUMU GELENEĞİ”

 Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri kapsamında “Geçmişten Günümüze Bağbozumu Geleneği”  söyleşisi Deniz Arkeolojisi Merkezi- Arkeopark’ta 13 Ağustos 2016 Cumartesi günü saat 20:30’da gerçekleşecek.

Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hayat Erkanal, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Metin Ekici ve İzmir Ortodoks Topluluğu Baş Papazı Kyrillos Sykis Urla’da yıllara tanıklık eden geçmişten günümüze bağbozumu geleneğini konuşacaklar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.