Sinematek’te Roma Nostaljisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlileri dünya sinemasının farklı temalarıyla buluşturmaya devam ediyor. Büyük ilgi gören Sinematek gösterimleri, Şubat ayında “Sonsuz Şehir”  temasıyla izleyici karşısına çıkacak. Sinema tarihine damga vuran ünlü yönetmenlerin Roma’da çektikleri filmler,  İzmirli sinemaseverlerle buluşacak.

 Roma’da Nazi zulmü

Şubat ayı boyunca her Çarşamba akşamı saat 20.00’de İzmir Sanat’ta gösterilecek filmler, 3 Şubat Çarşamba günü “Citta Aperta-Roma, Açık Şehir” ile başlayacak.  İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının kurucusu olan Roberto Rossellini’nin yönetmenliğini yaptığı film, 1944 yılında Nazi işgali altındaki Roma’da yaşayan bir grup insanın hikayesini anlatıyor. Roma’nın kurtuluşundan iki ay sonra 1945 yılında çekilen film, belgesel niteliği de taşıyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Çiğli Belediyesi’nden Esnafa Ramazan Desteği

Sinematek'te Roma Nostaljisi

Audrey Hepburn bu filmde

10 Şubat Çarşamba günü Ben-Hur filmiyle Oscar ödülü alan ünlü yönetmen William Wyler’in  “Roma Tatili” isimli filmi sinemaseverlerle buluşacak. 1953 yılında çekilen bu filmde, modern zaman prensesi kraliyet dayatmalarına karşı gelerek Roma’yı keşfe çıkıyor ve Amerikalı bir gazeteciyle tanışıyor. Gazeteci prensesin peşindeyken, bütün Roma şehrinde  prensesin kaybolduğu haberi dolaşıyor. Audrey Hepburn’e “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandıran filmin diğer oyuncuları ise Gregory Peck ile  Eddie Albert.

Fellini’nin başyapıtı

17 Şubat Çarşamba günü “La Dolce Vita – Tatlı Hayat” filmi perdeye yansıyacak. Sinema tarihinin en efsanevi isimlerinden biri olan İtalyan yönetmen Federico Fellini’nin en kusursuz başyapıtlarından biri olan film, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü aldı. 1960 yılında çekilen filmde, Roma’nın modern yozluğu ve ahlak çöküntüsü, yüksek sosyete peşinde koşan bir gazetecinin gözünden anlatılıyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Konak’ta dayanışmayı birlikte büyütelim

Pasolini’den “Mamma Roma”

Roma filmlerinin son durağı Pier Paolo Pasolini’nin “Mamma Roma” olacak. 24 Şubat Çarşamba tarihinde seyredilebilecek bu filmde, toplumsal bilinç ve sorumluluğa sahip olmadan sınıf atlama çabalarının trajik sonuçları ele alınıyor. 1962 yılında çekilen filmin ana karakterlerinde Anna Magnani, Ettore Garofolo ve Franco Citti oynuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.