Sendika Hakkı Yüzünden 130 İşçi İşinden Oldu

Gizem Çetinkol – Gazete Ege/İzmir’in Çiğli ilçesinde faaliyet gösteren Dost cam fabrikasında bir işçi işveren tarafından çıkarılınca, 130 işçi çıkarılan arkadaşı için greve gidip iş durdurdu. İddiaya göre, bu durum karşısında işveren greve giden tüm işçileri işten çıkardı.
Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde kurulu Dost cam fabrikasında, Türkiye Porselen, Çimento, Cam, Tuğla ve Toprak Sanayi İşçileri Sendikasına üye bir işçi iddiaya göre işveren tarafından işten çıkarıldı. Bu olay sonrası, sendikalı 130 işçi, işten çıkarılan bir arkadaşları için geçen 1 Nisan günü greve giderek üretimi durdurdu. İddiaya göre bu durum karşısında, işveren yüzün üzerinde işçinin işine son verdi. İşten çıkarılan işçiler, fabrika önünde kamp kurup hakları için eylem kararı aldı. İşçiler daha sonra guruplar halinde İŞKUR’a giderek işveren hakkında şikayetçi oldu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  BAŞKAN SANDAL’DAN PERSONELE BAYRAM MÜJDESİ

Sendika Hakkı Yüzünden 130 İşçi İşinden Oldu

TEBLİGATLARIN YARISI GELDİ
İşten çıkarılan işçiler adına konuşan makine operatörü İskender Tunç, “1 Nisan sabahı sendikalı olduğu için bir arkadaşımız işten atıldı. Bizde mesai arkadaşları olarak 130 kişi arkadaşımızın geri işe alınması için işverene istekte bulunduk. Patronumuz bizden sendikayı aradan çıkarmamızı istedi. Biz de arkadaşımızın işe alınmasını ve sendikal haklarımızın tanınmasını istedik. Bunlar olmazsa işbaşı yapmayacağımızı patronumuza ilettik. İşverenimiz de gözünü kırpmadan bizi kapıya koyuverdi. Bizde 12 gündür direniyoruz. 130 kişi işten çıkarıldı. Bunlardan yarısına yazılı olarak işten çıkarıldığına dair tebligat geldi. Çıkarılanlardan 77 kişiyi sendika eylemlerine katıldığı için geri kalanı da devamsızlık nedeniyle çıkarma olarak göstermişler. Ama biz burada haklarımız için mücadele veriyoruz. Hiç kimse işini bırakmak istemiyor, herkes çalışmak istiyor” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Aliağa Pırıl Pırıl, Çiçek Gibi Oluyor

Sendika Hakkı Yüzünden 130 İşçi İşinden Oldu
AİLEMİ GEÇİNDİRİYORDUM
İşten çıkarılan ve dört yıldır zımparacı olarak çalışan iki çocuk annesi Fatma Kayan ise, ’’Arkadaşımız sendikaya üye oldu, ondan sonra işten çıkarıldı. Ama yasal olarak ben de dahil olmak üzere bazı arkadaşlarımızın çıkarılma evrakları gelmedi. Bizde işten çıkarılan arkadaşımız için destekte bulunduk bizde çıkarıldık. Zaten şartlarımız ağırdı, şartlarımız iyi olsa bu şekilde davranmazdık. Biz hakkımızı arıyoruz. Biz işimize sahip çıkmak istiyoruz. Bizim derdimiz çalışmak. Ailemin geçimini sağlıyordum ama işsiz kaldım’’ diye konuştu.

Sendika Hakkı Yüzünden 130 İşçi İşinden Oldu

“SENDİKA HAKKI ENGELLENEMEZ”

Dost cam Fabrikası tarafından sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan işçileri yalnız bırakmaya bir diğer isimde CHP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi Utku Gümrükçü oldu. Fabrikaya giderek işçilere destek veren Gümrükçü, işçilerle biraraya geldi. İşçilerin yanında olduğunu söyleyen CHP Yönetim Kurulu Üyesi Gümrükçü, sendika hakkının engellenemeyeceğine dikkat çekti.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Konak’ta pazaryerlerine Covid-19 denetimi

Sendika Hakkı Yüzünden 130 İşçi İşinden Oldu

Öte yandan konuyla ilgili olarak geçtiğimiz hafta CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel ile DİSK’e bağlı Cam Keramik-iş Sendikası Genel Başkanı Birol Sarıkaş bir araya geldi. CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel’de her zaman yanların da olacaklarını belirterek sendikaya ve mağdur işçilere destek verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.