Sarnıçlılara müjdeyi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekilleri verdi

Sarnıçlılara müjdeyi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekilleri verdi
  • 21 Aralık 2021 10:58

 

Gaziemir’in Sarnıç bölgesinde, yıllardır kangren haline gelen ‘Hazine arazisi’ sorunu ile ilgili AK Parti milletvekilleri, bölge halkı ile toplantı yapıp, müjde verdi. Toplantıya; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti İzmir Milletvekilleri Necip Nasır ve Cemal Bekle, AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcıları, AK Parti ve MHP İlçe Başkanları ile Meclis Üyeleri katıldı.

Yıllardır kangren haline gelen hazine arazisi sorununda vatandaşların geçmişte parasını ödemelerine rağmen arazilerinde işgalci durumda gözüktüğüne dikkati çeken Dağ, Hazine ve Maliye Bakanlığı’yla yaptıkları görüşmelerin ardından sorunu çözüme kavuşturduklarını ve bu konuyla ilgili tebligatların vatandaşlara ulaştırılacağının altını çizdi. Dağ, Sarnıç bölgesindeki sorunların farkında olduklarını aktararak, bu sorunların bazılarının çözüme kavuşması için gösterdikleri çabanın karşılığını aldıklarını anımsattı.

Yılların sorununu çözdük…

Çözüme kavuşmayan sorunların sağlıklı bir şekilde hallolması için görüşmelerinin devam ettiği vurgulayan Dağ, “Hazine ile ilgili Hürriyet Mahallesi’nde 38 parsel, geçtiğimiz ağustos ayında, 29 kişinin evrakları teslim etmesi ile çözüme kavuştu. 636 parselden 502 parselin evrakları tamamlandı ve tebligatları adreslerine gönderilmeye başlandı. Geri kalanlar ise dava açanlar. Olanların da davaları sonuçlandığı zaman, evrakları tamamlanıp çözüme kavuşacak. Çıkan kanuna göre, belediyeler, Milli Emlak’la anlaşırlarsa çözümün önünde engel yok. Yıllardır çözüme kavuşamayan ‘Hazine arazileri’ ile ilgili sorunu, bakanlığımız vasıtasıyla çözüme kavuşturduk. Metrekare fiyatları 700 ila bin lira arasında değişiyor. Yüzde 10 peşin, 5 yılı vadeli verilen fiyat bu. Anlaşma sizlere bağlı. Biz ciddi bir indirim için uğraştık.’’ dedi.Sarnıçlılara müjdeyi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekilleri verdi

Yıldırım telefonla bağlandı…

“Bizim derdimiz sizin derdinizi çözmek.” diyen Dağ’ın konuşması sırasında, AK Parti Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da toplantıya telefonla bağlandı. Yıldırım, vatandaşlara hitaben “Geçmişten bu yana sizler için çalışmaları yaptık ve sonucunu aldık. Büyük bir kesim sorununa derman olduk. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Siz değerli hemşehrilerimize de hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.’’ dedi.

İşin takibi yerel yönetimlerce yapılmamıştır

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır ise, ‘’Yaklaşık 30 yıl önce Bulgaristan’ da uğradıkları zulmün ardından Türkiye’ye göçe zorlanan vatandaşlarımızın bir kısmı şahıs mülkiyetindeki özel parselasyon yapılan arsaları para ile satın alarak Sarnıç beldemize yerleşmiştir. 1994 yılında Sarnıç beldemizin belediye olması ile birlikte bu vatandaşlarımız kendi mülkiyetleri üzerine yapmış oldukları binalarının beyanlarını düzenli olarak vermiş, vergilerini ödemiştir. Belediye imar ve altyapı işlerini yaparak bölgenin meskün alan haline gelmesini sağlamıştır. 2005 yılında kadastro çalışmaları sonucunda planlar askıya çıkarılmış, askı sürecinde itirazlar olmadığı için bu parseller şahıs mülkiyetinden çıkarak hazine adına tescil edilmiştir. Böylece vatandaşlarımız kendi parasıyla satın aldığı arsasında işgalci durumuna gelmiştir. 2006 yılında Sarnıç Belediye Başkanı İsmail Acar, 4706 sayılı yasanın 5. maddesine istinaden gerekli müracaatı yapmış ve milli emlak müdürlüğünden 420 adet parselin mülkiyetinin belediyeye devrini istemiştir. Bir sonraki dönem sarnıç belediyesi kapanmış, sorunun çözümü oldukça basit olmasına rağmen Gaziemir belediyesi gerekli hassasiyeti göstermemiştir. Gaziemir belediyesi 2016 yılında milli emlak müdürlüğüne bir yazı ile 420 parselin akıbetini sormuş, gelen cevabi yazıda eksiklerin tamamlanması durumunda gereğinin yapılacağı belirtilmesine rağmen, belediyece eksik evraklar tamamlanıp Milli Emlak Müdürlüğüne gönderilmeyerek iş sonuçlandırılamamıştır.’’ dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Konak’ta okuma yazma sevgisinin yaşı yok

Tebligatlar yola çıktı…

‘’2019 Mart yerel seçimlerinin ardından sizlerin talebiyle mahallenizde yaptığımız toplantıda ilettiğiniz bu sorunu, İlçe başkanımız ve belediye meclis üyelerimiz ile birlikte Gaziemir Belediye başkanı ile görüşerek, Milli Emlak Müdürlüğünde 420 parselin eksik evraklarının tamamlanması ve aynı durumda olan vatandaşlarımızın parselleri ile ilgili çalışmanın tamamlanması şifahi olarak istenmiştir.’’ diye sözlerine devam eden Milletvekili Nasır, ‘’Sorun Meclis üyelerimiz tarafından Belediye meclisinde gündeme taşındı. Bunun üzerine Gaziemir belediyesi meclis görüşmelerinden sonra, yapılan çalışmalar sonucunda 420 değil, 674 parselin olduğu tespit edildi. Ağustos 2021’de, eksik evraklarını tamamlanarak Milli Emlak Müdürlüğüne gönderilen 38 parselden, 29 vatandaşımızla sözleşme yapılmış, 9 parselin eksikliklerini tamamladığı anda sözleşmeleri yapılacaktır. Sonrasında evrakları tamamlanarak gönderilen 636 parselden 502 parselin tebligatları bugün itibariyle gönderilmek üzere hazırlanmış olup, 134 parselin açtıkları davalar sonuçlanması halinde bakanlığımızca sözleşmeleri yapılacaktır. 700-1025 TL/m2 birim fiyatlar belirlenmiştir. Ödemeler ise kanun gereği yüzde 10 peşin geri kalanı 5 yıl taksit ile ödeme imkanı tanımaktadır. Bugüne kadar mülkiyetin şahsınıza ait olmaması ile ilgili olan huzursuzluklar sona ermiştir. Sarnıçlı hemşehrilerimize hayırlı olsun.’’ dedi.

Toplantıda söz alan AK Parti İzmir Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı ve Cemal Bekle, Sarnıçlı hemşehirlerine hayırlı olması temennisinde bulundular.Sarnıçlılara müjdeyi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekilleri verdiSarnıçlılara müjdeyi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekilleri verdi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.