Sağlık Bakanı’ndan ilaç zammı açıklaması

Sağlık Bakanı’ndan ilaç zammı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Her yıl tebliğ gereği şubat 15’e kadar güncellenmesi gereken ve 5 gün içinde uygulanması gereken bir düzenlemeden bahsediyoruz. Bu tebliğ gereği olan düzenlemede bir önceki yılın ortalama euro kuru üzerinden bir çarpanla güncelleme yapılıyordu. Yüzde 70’ti. Yeni dönemde sektör temsilcileri yerli ve global üreticlerle bir araya geldik. Bu süreçte en son dün bir araya geldik”

Bundan sonra çarpan yüzde 70 değil sonraki yıllar için yüzde 60 olarak uygulanmasına karar verdik. Yüzde 60 uygulanma sonrası karşımıza yüzde 26.4 gibi bir güncellemeden bahsediyoruz. Sektörle mutabık kalındı. Maliye ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlarımız bu süreçte çok yoğun katkıları oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Tebliğ bugün yayınlandı. Bugün karşılığı olan yüzde 26.4 gibi bir karşılığı oldu. 19’undan sonra geçerli olacak.

Bu haber ilgini çekebilir ->  14. Travel Turkey İzmir Dijital, “DRV – Virtual Happy Hour”da tanıtıldı

TAKVİM FIRSATÇILIĞA NEDEN OLUYOR

Bu süreçte özellikle bu güncelleme beklentisinde takvim belli olduğu için fırsata çevirmek isteyenler olmadı değil. Güçlü bir takip sistemimiz var. Herkesin güvendiği bir sistemden bahsediyoruz. Stoklama ve fırsata çevirme anlamında benzer sorunlar olduğunu biliyoruz. 900 denetim elemanımız son 3 haftada yoğun bir şekilde sahada oldu. Yer yer stok eğilimlerini de gördük. Cezai uygulamalar yapılmış oldu. Bu süreçte bu denetim elemanlarımızı sahada tutup vatandaşımızın ilaca erişimini engelleyen hiçbir unsura izin vermeyeceğiz.

Vatandaşlarımızı ilaçsız bırakmama konusunda kararlılığımızı iletmek istiyorum. 41 ilaçla ilgili tüketimi yoğun olan euro kurundan bağımsız olarak güncellemeyi yapmıştık. Bu sıkıntı ortadan kalkmıştı. Bu alanda sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum. Vatandaşlarımızın yaşadığı sorun olduğunda bizimle iletişime geçmelerini istiyorum.

Bu haber ilgini çekebilir ->  İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yaşam Kampüsü’nde ilk doz aşılar yapıldı

Biz şehir hastanelerini sağlık üssü olarak konumlandırmak istiyoruz. Her geçen gün markalaştırmak istiyoruz. Bilkent Şehit Hastanesi’nde 8 branş hastanesinin toplam yatak kapasitesi 3 bin 623 olacak.

ESKİ YAPILAR DEĞERLENDİRİLECEK

Taşınan binaların eski binalar olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğitim ve sağlık amaçlı nasıl değerlendirebileceğimizin çalışması içerisindeyiz. Bu yapıları da değerlendirmek istiyoruz.

KARTAL’DA ÇÖKEN BİNA

Kartal Eğitim Araştırma hastanemizde 14 hasta tedaviye alınıştı. 4’ü taburcu oldu, 10’unun tedavileri devam ediyor. 6 hasta yoğun bakımda. Yoğun bakımdaki 2 hastanın genel durumu ciddiyetini korumaya devam ediyor.”

(NTV)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.