Rakılı, alemli denetim iddialarına Başkanlardan cevap gecikmedi

Rakılı, alemli denetim iddialarına Başkanlardan cevap gecikmedi

CHP’nin  Kahramanmaraş’ta gerçekleşen il başkanları toplantısı sonrası Gaziantep, İzmir, Aydın ve Denizli il başkanlarının yer aldığı bir rakı sofrası fotoğrafı sosyal medyaya düştü. Bazı internet sitelerinde “CHP’den Suriye sınırında davullu zurnalı rakılı denetim” haberleri yer alırken, AK Partili bazı isimlerden de ‘görevdeyken’ vurgusuyla sert eleştiriler geldi.

Öte yandan AK Partiden milletvekili adayın olan eski CHP İzmir Milletvekili Savcı Sayan’da CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven’in de aralarında bulunduğu grubun Gaziantep’in Suriye sınırındaki ilçesi Karkamış’a inceleme yapmaya gittiğini iddia etti ve burada kurulan rakı, davul ve zurnalı sofrayı hedef alarak “Bu ayık kafayla Suriye sorununu çözeceklermiş” ifadelerini kullandı.

Bu iddiaların karşısında CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven’den cevap gecikmedi. Güven, “Çıkan haberler beni hayrete düşürdü. Maraş’taki il başkanları toplantısı sonrası havayoluyla İzmir’e dönmek için Gaziantep’e geçtik. Buradayken kentte bir turistik gezi yapalım dedik. Sağolsun Antep il başkanımız bizi ağırladı. Yemek yedik sohbet ettik. Benim ve beraberimdeki il başkanlarının bir denetleme görevi yok. Rapor hazırlama yetkimiz yok. Bölgeyi tanımıyoruz zaten…Antep il başkanımız ve bazı ilçe başkanlarımız bizi ağırlamak istedi. Biz de kırmadık ‘hayır’ demedik. Ben vekil değilim, PM üyesi değilim, MYK üyesi değilim. Bölgeye gidip inceleme yapmak, rapor hazırlamak bize düşmez” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  CHP'li Sertel: “Hem insan hem de virüs taşıdılar”

CHP Aydın İl Başkanı Bayram İnci ise “Gaziantep il başkanımız bizi davet etti, biz de kendisinin davetini kırmayarak oraya gittik. Biz herhangi bir denetime falan gitmedik.” dedi.

İnci, kendisinin de fotoğraf karelerinde yer aldığı haberle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı il başkanları toplantısının gerçekleştirildiğini hatırlattı. Toplantının ardından CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu’nun davetine katıldığını aktaran İnci, “Bu kadar iğrençlik olamaz. Kahramanmaraş’taki toplantımız bitti. O gün Aydın’a dönecektik. Gaziantep il başkanımız bizi davet etti, biz de kendisinin davetini kırmayarak oraya gittik. Biz herhangi bir denetime gitmedik” diye konuştu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Ney Kursu Bucalılara Nefes Oldu

İnci, fotoğraflarda yer alan organizasyondan habersiz bir şekilde oraya gittiğini savunarak, “Cumhuriyet Halk Partisi’ne başka malzeme bulamadıkları için böyle şey yapıyorlar. Sanki ülkede terör bitmiş, savaş bitmiş, il başkanlarının yediği yemek ve önlerindeki bir bardak rakı söz konusu olmuş. Biz denetime gideceğiz ve böyle bir şey yapacağız? Böyle bir şey söz konusu olamaz. Bizi böyle şeylerle yıkamazlar.” ifadesini kullandı.

CHP Denizli İl Başkanı Teoman Sancar da il başkanlığında, belediyenin altyapı çalışmalarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Denizli Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerinde eşit ve adil davranılmadığını savundu.  Sancar, gazetecilerin habere ilişkin sorusu üzerine, şöyle dedi: “Gaziantep’in, Güneydoğu Anadolu’nun yürekli, sıcak kalpli insanları bizleri akşam yemeğinde ağırladılar. Bizim bir denetim görevimiz yok, yetkimiz de yok. O nereden çıktı bilmiyoruz. Gaziantep’de sadece uçağımızı beklerken mola verdik. Sevdiğimiz dostlarımızla bir akşam yemeği yedik. Olay bundan ibarettir. Denetim görevimiz yoktur kesinlikle.”  Sancar, yemekte davul zurna çalınmasının bölgede bir misafirin karşılanmasına ilişkin gelenek görenekten ibaret olduğuna dikkati çekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.