Piriştina Kolombiya’daki zirvede dünyaya İzmir’i anlattı

Piriştina Kolombiya’daki zirvede dünyaya İzmir’i anlattı

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (Uclg) 5. Zirvesi BOGOTA 2016 Kolombiya’da yapıldı.Corferias fuar ve kongre alanında Büyük Salonda gerçekleştirilen zirveye farklı ülkelerden 3 binden fazla yerel yönetici ve  200 konuşmacı katıldı. Zirveye katılan  Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, 4 gün süren toplantılarda yerel yönetimlerin kaynaklarının arttırılıp özerk bir yapıya kavuşturulmaları, akıllı kentler, yenilikçi şehir düzenlemeleri ve eğitim gibi konuların ön planda görüşüldüğünü belirtirken, yerel yönetimlerin gelişimi için atılacak adımların yol haritasının oluşturulduğunu aktardı. Zirvenin başkanlığını yürüten İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkanı Kadir Topbaş zirve sonunda yapılan seçimin ardından görevini Güney Afrikalı Parks Tau ‘ya devretti.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Buca Belediyesi’ne “Yılın Partner Şehri” ödülü

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (Uclg) 5. Zirvesi BOGOTA 2016 Kolombiya’da yapıldı. 4 gün süren zirve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş‘ın başkanlığında, Kazan (Rusya) Belediye Başkanı ve UCLG eş başkanı Ilsur Metshin, Kitchener (Kanada) Belediye Başkanı ve UCLG Mali Sorumlusu Berry Vrbanovic, UCLG Genel Sekreteri Josep Roig, UCLG Eş Başkanı ve Quito (Ekvador) Belediye Başkanı Mauricio Rodas, Guangzhou (Çin) Belediye Başkanı Wen Guohui ve Bogota Belediye Başkanı Enrique Penalosa’nın yer aldığı heyet tarafından yönetildi.
Afrika (UCLG Africa), Asya Pasifik (UCLG-ASPAC), Avrupa (CEMR), Avrasya (UCLG EuroAsia), Ortadoğu-Batı Asya (UCLG MEWA), Güney Amerika (FLACMA), Kuzey Amerika(UCLG North America) ve büyük şehirlerin bulunduğu Metropolis bölgelerinden yerel yöneticilerin katılımıyla düzenlenen toplantıda, UCLG adına Bogota Belediye Başkanı Enriuqe Penalosa tarafından Filipinler‘in Kauswagan Belediyesine UCLG Barış Ödülü verildi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Buca’da sanatın temeli gençlik merkezlerinde atılıyor

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler zirvesine dünyadaki çeşitli ülkelerden 3 binden fazla yerel yönetici katıldı. Zirveye delege olarak katılım gösteren Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, toplantılar boyunca belediyelerin birbirlerine deneyim ve çözüm önerilerini aktarma fırsatı yakaladığını belirtti. Toplantılarda ayrıca yerel yönetimlerin kaynaklarının arttırılıp özerk bir yapıya kavuşturulmaları, akıllı kentler yaratma çalışmaları, cinsiyet eşitsizliği,yenilikçi şehir düzenlemeleri ve eğitim gibi konuların ön planda görüşüldüğünü belirten Başkan Levent Piriştina, yerel yönetimlerin yaşadığı sorunların çözümü ve proje geliştirilmesi noktasında  atılabilecek adımların rotasının oluşturulduğunu vurguladı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.