Palmiyeler Taşınacak

İzmir’in Kordon ve Karşıyaka sahilinen sonra en gözde kıyılarından biri olan Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, devam eden tramvay, yeraltı geçidi, kıyı tasarımı ve otopark projelerinden sonra bambaşka bir görüntüye kavuşacak. Hat döşeme çalışması Göztepe İskelesi önüne kadar ulaşan tramvay projesi kapsamında hattın zemini çim olması ve orta refüjde farklı boylardaki palmiyelerin taşınıp, yerine aynı boy ve büyüklükte yetişmiş palmiyelerin dikilmesine karar verildi.
Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda İzmir Kıyı Tasarım Projesi kapsamında yaya ve bisiklet kullanımına açık kıyı yol ve deniz arasındaki kesimde başlayan düzenlemelerin ardından, Mithatpaşa Parkı önünde yolun 1150 metre yeraltına alınması ve üzerinin 42 bin metrekare büyüklüğünde meydan olarak düzenleneceği projeyle devam eden değişim Konak tramvayı projesiyle desteklenecek. Gidiş geliş üç şeritli yolun her iki yanına dördüncü şerit olarak eklenecek tramvay hattı bu değişimin en önemli faktörü olacak. Tramvay rayları çim zeminin üzerinde uzanacak. Yeşil bir yol sağlanacak.

Bu haber ilgini çekebilir ->  İngiltere Prensi hayatını kaybetti!

Palmiyeler Taşınacak

Öte yandan dördüncü şeridi oluşturmak için kullanılacak alan nedeniyle orta refüj daralacak. Orta refüjde farklı zamanlarda dikilen ve her biri farklı boydaki palmiyeler proje sürecinde değiştirilecek. Buradan sökülecek palmiyeler Büyükşehir Belediyesi tarafından uygun koşullarda taşınarak kentin farklı bölgelerine dikilecek. Sahil Bulvarı’nda orta refüje ise son dönemde Ankara Caddesi orta refüjünde olduğu gibi aynı boy ve görünümdeki palmiye ağaçları dikilecek. Göztepe bölgesinde apartmanların önündeki alanlarda 2 bin araçlık da yeraltı otoparkı yapılacak. Tramvayın istasyonlarının yapımı ile İzmir Kıyı Tasarım Projesi kapsamında gerçeklecek deniz kıyısında yaya ve bisiklet kullanımına olanak sağlayan yeni düzenlemelerden sonha Sahil Bulvarı 2017 yılında bugünden çok farklı bir görünüm alacak. Büyükşehir Belediyesi Sahil Bulvarı’nın gelecekteki görünümünün proje fotoğraflarını da Bulvar üzerideki şantiyelerin panolarında sergilemeye başladı.
F. Altay Meydanı- Konak- Halkapınar arasında 12.7 kilometre uzunluğunda ve 19 durak, 21 araçla hizmet verecek Konak Tramvayı, pik saatlerde 3’er dakika, diğer saatlerde ise 4-5 dakika aralıklarla çalışacak. F.Altay Meydanı’ndaki pazaryeri yanından başlayacak Konak tramvayı hattı; vergi dairesinin bulunduğu Şehit Binbaşı Ali Resmi Tufan Caddesi’ni takiben sahile çıkacak. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda kara ve deniz tarafı olmak üzere iki ayrı hat olarak trafiğe müdahale olmadan ve 3 gidiş-3 geliş çalışan karayolu trafiğinin sürekliliğini bozmaksızın ilave yeşil şerit olarak devam edecek. Göztepe yaya üst geçidinin altından geçecek hat, sahil boyunca devam ederek Konak’a ulaşacak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.