MTV’de ödeme dönemi başladı

MTV’de ödeme dönemi başladı

Motorlu taşıtlar vergisinde 2021 ilk taksit ödemesinin 1 Şubat Pazartesi gününe kadar yapılması gerekiyor. Geçmiş dönem borçlarının yapılandırılması için de aynı tarihe kadar başvuru imkanı bulunuyor.

31 Ağustos 2020 tarihinden önce tahakkuk eden MTV ile bu vergiye bağlı gecikme faizleri ve zamları, 17 Kasım 2020 itibarıyla kesinleşmiş ve ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olmak şartıyla yapılandırılabiliyor.

Bu sene uygulanacak olan MTV’ye ilişkin ödeme dönemi başlarken, bu vergi ocak ve temmuz ayları olmak üzere eşit 2 taksitte ödenecek. İlk taksit ödeme süresi ise 1 Şubat Pazartesi günü sona erecek.

Bu haber ilgini çekebilir ->  “Sanayileşmekten Başka Çare Yok"

Yeni taşıt alımında aracın, yılın ilk 6 aylık döneminde ve birinci taksitin ödenme süresi geçtikten sonra alınması halinde, birinci taksit bir ay içinde, ikinci taksit temmuzda ödeniyor.

MTV 2021’de ne kadar?

MTV yeniden değerleme oranında artırılırken, bu oran Cumhurbaşkanı Kararı ile yüzde 9,11 olarak belirlenmişti. Buna göre, 1-3 yaş arasındaki otomobillerin 2021 yılı MTV’si, motor silindir hacmi 1300 cc ve aşağısında olanlar için 1.051 TL ile 1.261 TL arasında olacak. Aynı yaştaki motor silindir hacmi 1301 cc ile 1600 cc arasındaki otomobiller için motorlu taşıtlar vergisi de 1.830 TL ile 2.197 TL arasında olacak. 4001 cc üstündeki otomobillerin motorlu taşıtlar vergisi ise 45.932 TL ile 50.107 TL arasında farklılık gösterecek.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Hem Çocuklar, Hem Anneleri İçin

Senelik vergi tutarı, 1-6 yaş arasındaki minibüslerde 1.256 TL, aynı yaştaki 25 kişiye kadar otobüslerde 3.172 TL, 1500 kilograma kadar olan kamyonet, kamyon ve benzeri araçlarda ise 1.127 TL olacak.

MTV ödemeleri nasıl yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi, İnteraktif Vergi Dairesi internet adresi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden “hızlı ödeme” menüsüyle şifresiz olarak, Gelir İdaresi Başkanlığının mobil uygulamasından, “www.gib.gov.tr” üzerinden anlaşmalı bankaların banka/kredi kartıyla veya banka hesabından havaleyle ödenebiliyor. Aynı zamanda MTV’nin, vergi tahsiline yetkili bankalar ve PTT şubeleri aracılığıyla ya da vergi dairesi veznelerine ödenmesi de mümkün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.