Minik çevreciler geri dönüşüm müzik aletlerinin hikayesini dinledi

Minik çevreciler geri dönüşüm müzik aletlerinin hikayesini dinledi
  • 5 Haziran 2024 14:35

 

Konaklı minik çevreciler Konak Belediyesi’nin Dünya Çevre Günü etkinliğinde dünyanın ilk ve tek kadın kanun enstrümanı yapım ustası Burçin Bayar Babaoğlu’yla bir araya gelerek atık malzemelerin müzik aletine dönüşüm hikayesini öğrendi.

Konak Belediyesi Dünya Çevre Günü ve Haftası etkinlikleri kapsamında çocuklarda farkındalık oluşturmak için “Geri Dönüşüm Müzik Aletlerinin Hikayesi ve Müzik Dinletisi” düzenledi. Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda gerçekleştirilen etkinlikte dördüncü sınıf öğrencileri, Türkiye ve dünyanın ilk ve tek kadın kanun enstrümanı yapım ustası Burçin Bayar Babaoğlu’yla bir araya geldi. Minik çevreciler, Babaoğlu’nun konservatuara girişinden kanun enstrümanı yapım ustalığına, meslek seçim serüveninden atık malzemelerden müzik aleti üretimine ender rastlanan başarı hikayesini ilgiyle dinledi. Söyleşi sırasında, atık malzemeden ürettiği müzik aletlerinin nasıl yapıldığını anlatan Babaoğlu, kutu, tenis raketi, tırmık gibi farklı ürünleri yeniden tasarlayarak ürettiği enstrümanlarla çocuklar için mini bir konser verdi.

 Minik çevreciler geri dönüşüm müzik aletlerinin hikayesini dinledi

Bit pazarı tezgahından gitara

Burçin Bayar Babaoğlu, ailesinin de desteğiyle, hayallerinin peşinden koşarak dünyada bir ilk olmayı nasıl başardığını anlatırken bir yandan da çevreyi korumanın önemini, çöp sanılan atıkları dönüştürerek nasıl yeniden kullanılır hale getirdiğini anlattı. Babaoğlu söyleşide şu ifadelere yer verdi:

“Bir gün belgesel izlerken Afrikalı bir çocuğun yağ tenekesinden gitar yaptığını gördüm. Belgeselden aldığım ilhamla, ben de atık ürünleri geri dönüştürerek müzik aleti yaparım dedim. İlk olarak bitpazarından aldığım eski bir tavlayı gitara dönüştürdüm. Burada gördüğünüz tüm müzik aletleri kullanılabiliyor.”Minik çevreciler geri dönüşüm müzik aletlerinin hikayesini dinledi

Bu haber ilgini çekebilir ->  Konak’ın en tatlı kursu: Mutluluk ve istihdam üretiyor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.