Kurultayın Yıldızı:Selin Sayek Böke

CHP 35. Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi yarışının yıldızı İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke oldu. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerine damga vuran CHP’nin ekonomik programının mimarı Böke, 691 delegenin oyuyla birinci oldu. Kurultay gelişmeleri şöyle:
7 ERKEK ÜYE DIŞARIDA KALACAK

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesi rekor sayıda delinirken, listede yer almayan 24 kişi CHP Parti Meclisi’ne (PM) girdi. Ancak sandıktan çıkan PM listesi yüzde 33 kadın ve yüzde 10 genç kotasına uymadığı için seçilmeye yeterli sayıda oy alan 1 genç ve 6 kadın adayın PM’de yer alması bekleniyor. Bu durumda en az oyu alan 7 erkek üye liste dışı kalacak. Kurultayda parti vitrini de büyük darbe aldı. MYK üyelerinden sadece 6’sı PM’ye girebildi. 7 Haziran seçimlerinde en çok tartışılan ve örnek alınan ekonomi programının mimarı, Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, en çok oyu alarak PM’ye giren isim oldu.

13 AYRI ANAHTAR LİSTE

Ankara Arena Spor Salonu’ndaki kurultayın ikinci gününde, 19 saat süren çekişmeli bir seçim yapıldı. Kayıtlı 1275 delegeden 1228’i oy kullandı. Bu oylardan 1077’si geçerli sayılırken, 151 oy da geçersiz kabul edildi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve muhalif isimlerin hazırladığı 13 ayrı anahtar listeyle girilen PM seçimlerinde sandıktan delege darbesi çıktı. Yaklaşık 6 saat süren sayımın sonunda Kılıçdaroğlu’nun ‘Örgüt Anahtar Listesi’ adı altında delegeye sunulan liste dışından 24 isim PM’ye girmeyi başardı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Karabağlar Belediyesi’nden bayram dayanışması

SEÇİLEMEDİLER

Kılıçdaroğlu, anahtar listesinde 17 kişilik MYK’dan Sencer Ayata, Yakup Akkaya, Ercan Karakaş, Mehmet Bekaroğlu, Seyhan Erdoğdu, Nihat Matkap ve Faik Öztrak dışında diğer isimlere yer vermişti. Sandıkta asıl darbe MYK’ya vuruldu. Parti vitrini olarak adlandırılan MYK’dan PM’ye ancak 6 kişi girebildi. Genel Sekreter Gürsel Tekin ve Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, PM’ye seçilemedi.

AKSÜNGER İKİNCİ SIRADA

Seçimlerde CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke 691 ile en fazla oy alan isim oldu. Böke’yi 603 oyla eski İzmir milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanlarından Erdal Aksünger, 595 oyla Mersin milletvekili Fikri Sağlar izledi.

KADIN VE GENÇLER KOTADAN

CHP tüzüğüne göre, PM listesi, kadın ve gençlik kotası göz önünde bulundurularak yeniden hesaplanarak açıklandı. Sandıktan çıkan PM listesinde 13 kadın ve 1 genç yer aldığı için, kotanın uygulanmasıyla liste değişti. Yüzde 33’lük kadın kotası gereği PM’de en az 20 kadının ve yüzde 10 gençlik kotası gereği en az 6, 30 yaş altı gencin yer alması gerekiyordu.

GAMZE TAŞÇIER, CANAN KAFTANCIOĞLU

İlçe seçim kurulu, parti tüzüğüne uygun olarak dün akşam saatlerinde bu konudaki kararını verdi. Kotanın uygulanmasıyla gençlik kotasından Emre Çam, kadın kotasından Gamze Taşçıer, Canan Kaftancıoğlu, Sera Kadıgil, Tuğba Ütebay, Ferihan Karasu ile Sevda Erdan Kılıç, PM’ye girdi. Okan Gaytancıoğlu, İrfan Önal, Ekrem Kerem Oktay, Mehmet Yula, Haluk Pekşen, Kadir Gökmen Öğüt ve Berhan Şimşek ise PM’nin yedek üyeleri oldu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bakan: "10 bin ton çöp aylardır Türkiye limanlarında bekliyor!"

LİSTEYİ DELEN İSİMLER

Kılıçdaroğlu’nun PM listesini delen isimler şöyle:

Mersin milletvekili Fikri Sağlar, Ankara milletvekilleri Necati Yılmaz ve Aylin Nazlıaka, İstanbul milletvekilleri Eren Erdem, İlhan Cihaner, Ali Özcan, Gamze Akkuş İlgezdi, Aykut Erdoğdu, Tunceli milletvekili Gürsel Erol, Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm, Hatay milletvekili Mevlüt Dudu, Bursa milletvekili Orhan Sarıbal, Trabzon milletvekili Haluk Pekşen, eski RTÜK üyesi Ali Öztunç, Ergenekon davasından tutuklanan Teğmen Mehmet Ali Çelebi, 25’inci Dönem Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, eski Ordu milletvekili İdris Yıldız, eski milletvekili Hakkı Akalın, eski MYK üyesi Yıldırım Kaya, Kadir Gökmen Öğüt, Berhan Şimşek, Mehmet Yula, eski PM üyesi Yaşar Seyman, Bilim Yönetim ve Kültür Platformu’ndan da Prof. Gaye Usluer. m Rifat BAŞARAN ANKARA

ÖDÜLLÜ EKONOMİST

1972 yılında doğan Selin Sayek Böke, ekonomi alanında başarılı bir özgeçmişe sahip. ODTÜ İktisat Bölümü’nden mezun olan Böke, daha sonra Duke Üniversitesi’nde iktisat alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdürdü. Bu süre zarfında Dünya Bankası projelerinde danışmanlık görevlerinde de bulunan Böke, Güney Afrika, Doğu ve Orta Avrupa ekonomilerine dair projelerde görev aldı. Böke, 1999-2001 yılları arasında Bentley College’da Yardımcı Doçent olarak çalıştıktan sonra 2001-2003 yılları arasında IMF’nin Washington DC ofisinde ekonomist olarak çalıştı. 2010 yılında doçent olan Selin Sayek Böke, Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanlığı ve İktisadi ve İdari Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Bu haber ilgini çekebilir ->  BAŞKAN BATUR’DAN BAYRAM MESAJI: Dara düşenin yanında olduk

EKONOMİDE MÜKEMMELİYET

Böke, 2007 yılında Almanya’daki Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nün verdiği ‘Küresel Ekonomide Mükemmeliyet Ödülü’nü (Excellence Award in Global Economic Affairs) kazanan dört ekonomistten biri oldu. 2011 yılında da Mustafa Parlar Vakfı Teşvik Ödülü ve “Uluslararası iktisat alanında doğrudan yabancı yatırımların etkileri ve belirleyicileri konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle 2010 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü aldı.

PROJELERİ TARTIŞILDI

Böke, 2014 yılındaki CHP kurultayında Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine Parti Meclisi’ne girdi. Ekonomik Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Böke, 7 Haziran seçimlerinde CHP’nin, ekonomik programını hazırladı. Emeklilere iki maaş ikramiye, asgari ücretin 1500 TL olması, taşeron işçilere kadro gibi vaatler kamuoyunun yakın ilgisiyle karşılanırken, bu vaatlerin büyük bölümü 1 Kasım seçimlerinde diğer partilerin seçim bildirgelerinde de yer aldı.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.