Konak’taki ruhsat krizine son: Ve o yıkım gerçekleşti

İnşaat tamamlanalı 6 ay olmasına rağmen, cami derneğinin mahkemeden aldığı yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle yapılamayan ve birkaç kez ertelenmek zorunda kalınan yıkım, mahkemenin durdurma kararını kaldırmasıyla, gerçekleştirildi.

Kentte müteahhitlik yapan Bahattin Saraç, yaklaşık 2.5 yıl önce belediyeden aldığı onayla Gültepe semtinde, 6 katlı bina inşaatına başladı. İmar planlarında ve kadastroda yol görünen bölüme de apartmanın otopark girişini yaptı. 6 ay önce apartmanın inşaatını tamamlayan Bahattin Saraç, dairelerine taşınan ev sahiplerine oturma izni alabilmek için Konak Belediyesi‘ne başvurdu.

DAHA ÖNCE YIKIM YAPILAMADI

Belediye ekiplerinin adresteki incelemesinde, imar planlarında yol olarak görünen bölüme apartmanın otopark girişinin yapıldığı, ancak önünün Osmanpaşa Cami’nin yanındaki ek bina tarafından kapatıldığı tespit edildi. Belediye yetkilileri, bu gerekçeyle, apartmana ruhsat vermedi. Yol üzerine kaçak olarak yapılan cami misafirhanesi için 2009 yılında yıkım kararı alındığını öğrenen Saraç, bunun üzerine belediyeye başvurdu. Ancak karar belediye ekiplerince, iki kez gün verilmesine rağmen, hem mahalle sakinlerinin, “Camimiz, kuran kursumuz yıkılıyor” itirazları, hem de cami derneğinin idare mahkemesinden aldığı yürütmeyi durdurma kararı üzerine gerçekleştirilemedi. Yıkımın olmamasından dolayı yeni yapılan apartmana ruhsat da verilmedi, yanına yapılması planlanan inşaatlar da ertelendi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  “Mavişehir Jeotermal Projesi” Ortak Akıl ile Yürütülecek

MAHMEKE KALDIRDI, BELEDİYE YIKTI

Sürekli ertelenen yıkımlardan sonra Konak Belediyesi avukatlarının, İzmir 2’nci İdare Mahkemesi’ne yaptıkları itiraz bu kez kabul gördü. Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararını kaldırınca, belediye ekipleri bir kez daha yıkım için adrese gitti. Bu kez cami derneği yöneticilerinin itirazlarına rağmen yıkım gerçekleştirildi. Kaçak yapılar ek misafirhanenin bir bölümü, iş makineleriyle yıkıldı. Geri kalan bölümlerin de uzman ekiplerce yıkılacağı açıklandı.

RUHSAT ALABİLECEĞİZ

Yıkımın yapılmasıyla rahat bir nefes aldıklarını söyleyen Bahattin Saraç, “Yıkım için çok uğraştık. Kaçak ve kullanılmayan binayı bir türlü yıktıramadık. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, bana ‘İsmimin cami yıkan başkan olarak anılmasını istemiyorum’ dedi, bu nedenle yıkımı mahkeme kararı olmadan yapmak istemedi. Burası sonradan camiye ilave edilmiş bir bina. İçinde oturanlar inşaata başlayınca taşındı ama nedense Kuran kursu gibi gösteriliyor. Cami derneğine 1+1 daire vermek istedim. Onlar ara kat istedi. Bunun üzerine iç inşaatını yapmadan vermeyi kabul ettim. Onlarda buna itiraz etti. Mağduriyetimiz sonunda giderildi. Artık hem inşaata ruhsat alacağız, hem de yolun açılmasıyla bekleyen iki projemize başlayacağız” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.