Konak’ta sertifika gururu: Genç Romanlar barista oldu

Konak’ta sertifika gururu: Genç Romanlar barista oldu
  • 7 Haziran 2024 11:29

İstihdam odaklı “Genç Roman Baristalar” projesi kapsamında eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlerin sertifika töreninde konuşan Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu,“Eğitimden başlayarak istihdama kadar giden süreçte Konak Belediyesi olarak tüm gücümüzle yanınızda olacağız” dedi.

 

Konak Belediyesi’nin Avrupa Konseyi tarafından desteklenen “ROMACTED Faz II: İyi Yönetişimin Teşvik Edilmesi ve Yerel düzeyde Romanların Güçlendirilmesi Programı” kapsamında hazırladığı “Genç Roman Baristalar” projesinin kursiyerleri eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını aldı. Konak Belediyesi Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü’nün (AR-GE) tarihi hizmet binasında gerçekleşen sertifika törenine Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu’nun yanı sıra Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Romanlar ve Göçerler Bölümü Proje Yetkilisi Burçak Kılınç, Konak Belediye Meclis Üyeleri Tolga Küleş ve Hamit Mumcu, Konak Belediyesi AR-GE Müdürü Bülent Köstem, Ege Mahallesi Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı, Barista Eğitmeni Tamer Yetişir, eğitimciler, kursiyerler ile aileleri katıldı.

Mutlu: Eğitimden istihdama tüm gücümüzle yanınızdayız

İstihdamın ülkenin en önemli sorunlarından biri olduğuna dikkat çeken Başkan Mutlu, “Bu projeler ve sivil toplum bilinciyle Romanlar artık, ‘Biz de varız, her yerde varız, her işi yapacağız, eğitim hakkımız’ diyorlar. Bu projeyi çok önemsiyorum. Çok da talep görüyor. Kurslar bittikten sonra iş olanaklarının çok yüksek olduğundan söz edildi. Eğitimden başlayarak istihdama kadar giden süreçte Konak Belediyesi olarak tüm gücümüzle yanınızda olacağız. Bundan sonra bu ve benzeri projelerle yanınızda olmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki beş yılda hiç kimsenin arkada kalmadığı, herkesin yan yana yürüdüğü, kendini eşit mutlu hissettiği bir Konak için birlikte çalışmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. Konak’ta sertifika gururu: Genç Romanlar barista oldu

Konak ile başarılı bir işbirliğimiz var

Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Romanlar ve Göçerler Bölümü Proje Yetkilisi Burçak Kılınç, Konak Belediyesi ile başarılı bir işbirliği içerisinde olduklarını dile getirerek,“Proje kapsamında Konak Belediyesi ile ocak ayından itibaren iki tane alt hibe projesi yürütmekteyiz. Bu projelerden bir tanesi olan Barista Kursu’nu başarıyla tamamlayan gençlerimizi kutluyorum. Başta AR-GE Müdürlüğü olmak üzere gençlere, Konak Belediyesi’ne ve tüm katılımcılara teşekkür ederim” diye konuştu.

Şimdi sahaya çıkıp çalışma vakti

Bu haber ilgini çekebilir ->  Geleceği tasarlayacak gençler Karşıyaka’da sahaya çıktı

Ege Mahallesi Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı ve aynı zamanda projenin barista eğitmeni Tamer Yetişir, Roman kültürünü dünya kahvesiyle birleştirdiklerini belirterek, “Şimdi iş gençlerde, sahaya çıkıp çalışma vakti geldi” dedi.

Roman dostu Konak

Roman sivil toplum örgütlerinin farkındalık ve mesleki kurslarda gösterdikleri başarılı çalışmalardan mutluluk duyduklarını ifade eden Meclis Üyesi Tolga Küleş ise şunları söyledi: “Konak Belediye Başkanlarımızın Roman dostu olması bizleri çok mutlu ediyor. Genç kursiyerleri ve dernek başkanımızı kutluyorum.”Konak’ta sertifika gururu: Genç Romanlar barista oldu

Genç baristalar istihdam sürecine katıldı

Hizmet sektörüne nitelikli eleman yetiştirmeyi hedefleyen projeye katılan Roman gençlere, sektörde kullanılan makinelerle içecek hazırlama ve makinelerin çalıştırılmasıyla ilgili temel hijyen kuralları konusunda eğitimler verildi. Yaklaşık iki ay süren eğitimler, Ege Mahallesi Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. İki ayın sonunda başarıyla eğitimlerini tamamlayan 20 Roman genç, sertifikalarını alarak istihdam sürecine katıldı. Törenin sonunda genç baristalar konuklara özel kahveler hazırlayıp ikram ederek hünerlerini gösterdiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.