Kırmızı Etikete Dikkat!

Konak Belediyesi ile Makine Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi’nin birlikte yürüttüğü denetimlerde vatandaşın can ve mal güvenliğini tehlikeye soktuğu tespit edilen asansörler önce kırmızı renkte etiketlerle işaretleniyor, ardından da mühürleniyor.

İzmir’in merkez ilçesi Konak’ta özel sektör, kamu kuruluşları ve konutlara ait asansörlerin denetimleri aralıksız sürüyor. Konak Belediyesi ile Makine Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi arasında Ocak ayında yapılan protokol kapsamında ilçe genelindeki yaklaşık 4 bin asansörün denetimi yapılacak. İşbirliği içinde yürütülen kontroller sırasında asansörlerinin bakım ve onarımı yaptırmayan apartman, işyeri ve kurum sorumluları uyarılıyor.

Kırmızı Etikete Dikkat!

RENKLİ ETİKETLERLE UYARILIYOR

MMO tarafından görevlendirilen yetkililerce yapılan kontroller sırasında bakımı yapılmamış veya eksikleri olan asansörlerin girişlerine kullanıma uygunluk durumuna göre mavi, sarı ve kırmızı renkte etikler yapıştırılarak vatandaşlar uyarılıyor. Asansörün kullanılmasının tamamen tehlikeli ve güvensiz olduğunu belirtmek adına kırmızı, asansörün kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek adına sarı, asansörün hafif kusurlu olduğu belirtmek için de mavi renkte etiketler yapıştırılıyor. Bakımları tam olan asansörlere ise güvenli kullanıma uygun olduğunu gösteren yeşil renkli etiket yapıştırılıyor.

KRİTERLERE UYMAYANLAR MÜHÜRLENİYOR

Etiketleme sisteminin uygulanmasının ardından harekete geçen Konak Belediyesi Fen İşleri ve Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler can ve mal güvenliğini tehlikeye soktuğu için kırmızı renk etiketin yapıştırıldığı asansörleri mühürleyerek kullanıma kapatıyor. MMO yetkililerince riskli bulunarak etiketlenen asansörleri mühürleyen belediye ekipleri, bir yandan da apartman yöneticilerine ve bina sorumlularına konuyla ilgili bilgilendirme yaparak, asansörlerini biran önce standartlara uygun hale getirilmesini istiyor. Önceliğin vatandaşların can güvenliği olduğunu belirtilirken, yapılan denetimlerde şimdiye kadar 50’ye yakın asansörün mühürlenerek kullanıma kapatıldığı bilgisi verildi. Asansörü mühürlenen apartmanlardaki yöneticilerin dilekçeyle Konak Belediyesi’ne başvurarak, asansörlerinin bakım ve onarımına bir an önce başlamaları gerektiğini dile getiren yetkililer, asansörlerin yeşil etiket alacak standardı yakalaması gerektiğini ifade etti.

Bu haber ilgini çekebilir ->  “Gelin İzmir’in her köşesini kültürle buluşturalım”
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.