Kılıçdaroğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sert Sözler; “Delidir Ne Yapsa Yeridir!”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Egeli genç işadamlarına yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül için verdiği karara saygı duymadığını nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya yöresel sözlerle yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Karar veren yargıcı neredeyse vatan haini ilan edeceksin. Bütün dünya gülüyor. Anadolu’da ‘delidir ne yapsa yeridir’ derler, o noktadayız” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, EGİAD‘ın Swissotel’de düzenlediği ’72. Ege Toplantısı’na katıldı. Kılıçdaroğlu, Türkiye’de anayasa değişikliği ve başkanlık tartışmalarının sığ bir düzlemde yapıldığını öne sürerek, şöyle konuştu: “Anayasada değişiklik yapacağız dediler, ‘olur’ dedik. Bu değişiklik, darbe hukuku dediğimiz anayasayı da kapsayan bir düzlemde olmalı dedik. TBMM Başkanı’na yazı yazdık. Darbe hukuku düzeltilmeli. Anayasada ‘basın hürdür sansür edilemez’ diyor. Anayasa diyor ama ‘basın hür müdür’, değildir. Biz bunu yine anayasaya yazacağız. Olay bu değil. Biz darbe hukukunu, yasaklamaları getiren yasaları değiştiremezseniz bu anayasadan bir şey çıkmaz. Davutoğlu geldiğinde bunları anlattım. Başbakan’a ‘bu anayasadan dolayı görevinizi engelleyen bir düzenleme var mı’ dedim. Birbirlerine baktılar ve sorun yok dediler. Darbe hukukundan kaynaklanan çok sorun var. ‘Hiç kimseden izin almadan saldırısız ve silahsız toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılabilir’ diyor. Türkiye’de bırakın izin almayı beş kişi yan yana yürüyemiyor dedim. Biz bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getireceksek samimi olmalıyız, kafamızın arkasında başka plan olmamalı. Tek hedef olmalı. Türkiye birinci sınıf demokrasiye layıktır. Bunu engelleyen yasalar varsa çıkaralım. Ancak biz ilk dört maddeye dokundurtmayız dedik. ‘Efendim değiştireceğiz’ dediler. Nesini değiştireceksiniz? İzmir’den Davutoğlu’na açık ve net soru soruyorum: Siz bu maddelerin nesini değiştireceksiniz? Bana anlatmıyorsunuz, ama millete anlatın bir bakalım. Bunlar bizim kırmızı çizgimizdir. Bu irade cumhuriyeti kuranlarındır. Altın tabak içinde toplumun önüne konan bir irade değildir. Şehitlerin gazilerin acıların kanların olduğu bir iradedir ve sen bu irade ile oynayamazsın. Hala Başbakan meclisin kapanış konuşmasında ‘hiçbir önyargı olmasın’ diyor. Ben ülkemi seviyorum. Benim atalarım, dedem bu ülkeyi kurarken bedel ödedi. ‘Seçimle geldim her şeyi yaparım’ olmaz. Böyle bir kural yoktur hiçbir demokraside.”
Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hükümet, Türk tipi başkanlık diyor. Nedir söyleyin biz de öğrenelim. Bir kişinin arzusuna göre bir ülkenin rejimi değişir mi? Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyeti nedir? Böyle demokrasi mi olur? O saray benim vergilerimle yapıldı. Onu yaparken kul hakkı yiyeceksin sonra zeytinyağı gibi su yüzüne çıkacaksın. Biz güçlendirilmiş parlamenter rejim istiyoruz. Yargı bağımsızlığı istiyoruz. Yargısı bağımsız olmayan bur ülkede demokrasi ve adalet olmaz. Hiç kimsenin can ve mal güvenliği olmaz. ‘Ben Anayasa Mahkemesi kararına saygı duymuyorum’ dedi. Şimdi ne diyor? ‘Anayasayı koruyorum’ diyor. Allah korusun sen anayasayı koruma. Sen başka işlerle uğraş. Sen telefon et, sıfırlat. Bu senin işin değil.” dedi.
“SORUN TÜRKİYE’NİN SORUNU OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyeli göçmenler için Avrupa’dan alınacak 3 milyar Euro’yu hatırlatarak, “Ben ne kadar sorumluysam tek tek bireyler olarak hepinizin sorumluluğu var. Sorun bir Türkiye sorunu olmaktan çıkmıştır. Sorun bir dünya sorunu haline gelmiştir. Türkiye’yi Suriye batağına soktuk bütün Avrupa ne halde şimdi bize bir şeyler dayatıyorlar. Bize gelen Suriyelileri, Afganları, Pakistanlıları size göndereceğiz. Niye gönderiyorsunuz? ‘Sizden geldiler.’ Kayseri pazarlığı yapıyorlar. Gönderdiğimiz her Suriyeli için bir kişiyi alacağız. Okumuşu, yazmışı, mühendisi mimarı alacak. ‘3 milyar Euro vereceğim’ diyor. Türkiye tampon ülke mi? Ben de şunu söyledim: Biz size 6 milyar Euro verelim, siz hepsini alın. Biz bunu böbürlenerek anlatıyoruz. İnsanlar arasında seçim yapamazsınız bu insan haklarına aykırıdır. Hem Avrupa hem Türkiye’nin yönetimi insan hakları bağlamında sınıfta kalmıştır. Sahile vuran Aylan bebeğin sorumlusu kim? Ege Denizi’nde yüzlerce binlerce insan yatıyor sorumlusu kim? Göçmen konusunda Türkiye üzerine düşeni yapmıştır. 2.5 milyon kişiyi almıştır, bakmıştır. Avrupalı seyretti. Ne zaman göçler başladı, bize niye geliyor diye başladı. Neden Suriye’deki savaşta araya girmedin, mücadele etmedin. AB yetkililerine bunu söyledim. Nasıl çözülür? Suriye’de iç savaşı durduracaksınız. Suriyelileri kendi topraklarına dönmek için orayı onaracaksınız. Bu önerimizi bizzat onlara da yaptık. Türkiye’nin hangi sorunu varsa o sorunun çözümü için görüşümüz vardır. Yarın bu insanlardan yer altı dünyasının önemli aktörleri çıkacak. Nasıl geçinecekler? Bizim ülkemizde üç tür Suriyeli yaşar kamplarda maddi durumu iyi olan üçüncüsü sokakta dilenenler. Bu insanlık dramının tek sorumlusu maalesef biziz. Durup dururken bir anda Esad’ı düşman ilan ettik. Ülkesinde demokrasi yokmuş. Bizim ülkemizde var mı? Yarın bir gün bir başka ülke bizim ülkemizde demokrasi yok diye müdahale ederse ne diyeceğiz?” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül için verdiği karara saygı duymadığını nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya yöresel sözlerle şu yanıtı verdi: “Allah aşkına beni bu tür adamlarla muhatap etmeyin. Emin olun, rahatsız oluyorum. Nesini yorumlayacağım böyle bir şey olabilir mi? Hukuksuzluğu, Anayasa Mahkemesi kararlarına uymamayı ilke edinen birine ben ne söyleyeyim. Anadolu’da zalimlere ‘zulmün artsın’ denir. Zulmün artsın ki bir an önce git. Gerçekten böyle. Ülkem adına üzülüyorum. Böyle bir şey olmamalı. Siz halkınıza hesap veremiyorsanız konuşma hakkınız yoktur. Oturduğunuz sarayın maliyetini bu milletten gizliyorsanız orada rahat uyuyamazsınız. Benim paramla yapacaksın bana hesap vermeyeceksin. Hangi demokrasi? Yemin edeceksin sonra tarafsızlığı unutacaksın. Bu namus ve şeref pazarda mı satılıyor? Bunları söylerken rahatsızlık duyuyorum. Karar veren yargıcı neredeyse vatan haini ilan edeceksin. Bütün dünya gülüyor. Anadolu’da ‘delidir ne yapsa yeridir’ derler, o noktadayız.” dedi.

 

Bu haber ilgini çekebilir ->  Karabağlar Belediyesi’nden bayram dayanışması
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.