“Kadınlı-Erkekli” Maçlar Başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal projelerinde gönüllü görev alan gençler, geçtiğimiz yıl başlattıkları Kadınlı-Erkekli Futbol Turnuvası’nın ikincisini düzenledi. Kadın-erkek eşitliği konusunda toplumsal farkındalık yaratmayı hedefleyen İzmir gönüllülerine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da destek verdi.

İzmir şiddetin, küfrün, rakibe yönelik sertliğin olmadığı, pasları erkeklerin verdiği, golleri ise sadece kadınların attığı çok özel bir futbol turnuvasına ev sahipliği yapıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Abla-Ağabey-Kardeş”, “Gençler-Yaşlılar El Ele” gibi sosyal projelerinde gönüllü olarak çalışan 140 genç, “Kadınlı-Erkekli Futbol Turnuvası’nın ikincisinde sahaya çıktı.  Kadın-erkek eşitliğine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen turnuvaya gençler bu yıl daha büyük bir ilgi gösterdi. Turnuvaya özel oyun kurallarıyla “kadın oyunculara pozitif ayrımcılık” uygulanan maçlar, büyük heyecan ve çekişmeye sahne oldu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Yücel: “Bayram Gibi Bayram Olsun Diye Çalışıyoruz”

"Kadınlı-Erkekli” Maçlar Başladı

Bu gençler örnek olmalı

Kültürpark Spor Tesisi’nde düzenlenen turnuvanın açılış karşılaşmasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da izledi. Sahadaki gençlerin heyecanına ortak olan Başkan Kocaoğlu, başta cinsiyet olmak üzere her türlü ayrımcılığa karşı net bir tutum takınan İzmirli gençlerin tüm Türkiye’ye örnek olması gerektiğini söyledi.

Sporun tek amacının kazanmak olmadığını göstermek istediklerini, aynı zamanda hayata dair güzellikleri paylaşmanın yollarından da biri olduğunu dile getiren gençler ise erkek egemen anlayışa ve kadına yönelen şiddete bu şekilde bir tepki vermek istediklerini dile getirdi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Gaziemir’in balkonlarında bayram coşkusu

"Kadınlı-Erkekli” Maçlar Başladı

Asistler erkeklerden, goller kadınlardan

Kadınlı-Erkekli Futbol Turnuvası’nın kuralları gereği, erkek oyuncuların gol atması ve kadın oyuncuların ayağındaki topa müdahale etmesi yasak. Bu kurala uymayan erkekler sarı kartla cezalandırılıyor. Her takım kadrosunda 10 oyuncu bulunduruyor, ancak bunların 5’i erkek, 5’i kadın sporculardan oluşmak zorunda. Sahaya çıkan 6 oyuncu için de yüzde 50 kuralı geçerli. Yani üç erkek, üç kadın oyuncu eşitliğinin bozulmasına izin verilmiyor.

Turnuvanın final maçları 9-10 Nisan tarihlerinde oynanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.