İzmir’in en büyük merkezi Buca’da yükselecek

Buca Belediyesi, İzmir’in en büyük kültür ve spor kompleksinin temelini 2016 yılı içinde atmaya hazırlanıyor. Buca’nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Yaylacık Mahallesi’nde 13 bin metrekare inşaat alanına sahip projede konferans ve tiyatro salonu, uluslararası yarışmalara uygun olimpik yüzme havuzu, bowling salonu ve yeraltı otoparkı yer alıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de destek vereceği projede bina, enerji tasarrufu sağlayan yeşil bina özelliği taşırken, güneş panelleriyle de kendi enerjisini üretecek. Projede, kent belleğini oluşturma noktasında da önemli bir adım atılacak ve Kompleks içinde bir de Kent Müzesi oluşturulacak.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Gaziemir Belediyesi Travel Turkey’de yerini aldı

Buca Belediyesi, Buca’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yaylacık Mahallesi’ne İzmir’in en büyük spor ve kültür kompleksini yapmak için harekete geçti. Önümüzdeki aylarda temeli atılacak olan ve 13 bin metrekarelik alanda projelendirilen Buca Kültür ve Spor Kompleksi;  200 ve 400 kişilik hale de dönüştürülebilen 800 kişilik konferans ve tiyatro salonu, olimpik yüzme havuzu ve oyun alanları ile kentin kültür ve spor merkezi ihtiyacını giderecek. Güneş panelleri kurularak kendi enerjisini üretmesi sağlanacak olan Kompleks, enerji tasarrufu sağlayan yeşil bina özelliği de taşıyacak.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Çiğli Belediyesi’nden Personeline “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” Eğitimi

İzmir’in en büyük merkezi Buca’da yükselecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de destek vereceği proje, Bucalıların kültürden spora tüm ihtiyaçlarını tek bir çatı altında karşılayabilecek kapasitede düzenlenecek. Projede kent belleğini oluşturmak için de Kent Müzesi oluşturulacak. Kompleksin en üst katında kurulacak olan Kent Müzesi, Buca’nın binlerce yıl öteden bugüne uzanan tarihi serüvenini gelecek kuşaklara aktarma ve turizmin kentteki gelişimine katkı açısından önemli bir adım olacak.

Buca Kültür ve Spor Kompleksi ve Kent müzesi, diğer kamu binalarının aksine halkla arasındaki duvarları da ortadan kaldıracak. Çevresinde herhangi bir duvar ya da tel örgü bulunmayacak olan kompleks halkın kolaylıkla ulaşabileceği bir özelliğe de sahip olacak.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Yaz sebzelerinin tohumları toprakla buluştu

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Buca Kültür-Spor Kompleksi ve Kent Müzesi’nin tamamlanması ile Buca’nın İzmir’in cazibe merkezi olma hedefine büyük bir adım daha atılmış olacağını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.