İzmir’deki Garip Ada artık devletin!

İzmir’deki Garip Ada artık devletin!

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamında Fi Yapı’ya ait iki şirkete de  (Fi Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, FİDevletin bir yeni adası daha oldu

Yönetim ve Hizmeti İşletmeleri AŞ) önceki gün kayyum ataması yapıldı. Sulh ceza hâkimliğinin kararı ile birlikte, TMSF yetkilileri, anılan şirketlere de kayyum olarak atanacak.

32 MİLYON DOLARA ALDI

Fi Yapı’nın TMSF denetimine geçmesi ile birlikte, şirketlere ait varlıklar da devletini denetimine geçmiş olacak. Dört yıl önce iflas erteleme başvurusu yapan Fi Yapı bünyesindeki en değerli varlık İzmir’de bulunan Garip Ada.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Gaziemir Belediyesi Travel Turkey’de yerini aldı

Fi Yapı, anılan adayı 6 yıl önce satın aldı. 32 milyon dolar bedelle alındığı belirtilen ada 358 bin metrekare. Garip Ada, Dikili’ye 4 km, Çandarlı’ya 10 km, Bergama’ya 19 km uzaklığında bulunuyor.  Yunanistan’ın Midilli Adası’na bu adanın uzaklığı sadece 13 deniz mili. Hiçbir inşaatın olmadığı adanın yüzeyi genel olarak düz ve pürüzsüz. Yer yer çam ve zeytin ağaçları ile kaplı olan adanın güney sahili boyunca uzanan yaklaşık 500m uzunluğundaki kum bandının genişliği 100-200 m.

350 MİLYON DOLARLIK YATIRIM PLANI

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Fi Yapı’nın sahibi Fikret İnan, adayı satın aldığı süreçte yapmayı planladıkları proje ile ilgili de bilgi vermişti. İnan, ada üzerinde 5 yıldızlı otel ve villalar inşa edeceklerini açıklamıştı. İnan, ada üzerinde yapacakları yatırımın tutarının 350 milyon dolar olacağını açıklamıştı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Gaziemir’e BİSİM geldi

ADAYI ALDI MALİ SIKINTIYA GİRDİ

Ancak, şirket adayı satın aldıktan 1 yıl kadar sonra mali sıkıntı yaşamaya başladı. Adayı satan aile ile de sorunlar yaşanmaya başladı. Adanın eski sahibi Dartar Ailesi, alacaklarını tahsil edemedikleri için, Fi Yapı aleyhine icra takibi başlatmıştı.

Şirket, içinde bulunduğu mali sıkıntıyı aşmak için de adanın satışını gündemine aldı. Ancak, bir çoğu yabancı olan yatırımcılar ile yapılan görüşmelerde olumlu bir sonuç elde edilemedi. Şirkete yakın kimi kaynaklar, Fi Yapı’nın mali dengesinin bozulmasının en büyük nedenlerinden birinin satın alınan Garip Ada olduğunu belirtiyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Altınpark’a tarihi dokunuş

ÜZERİNDE HACİZLER BULUNUYOR

Hali hazırda şirket kayıtlarında görünen Garip Ada üzerinde, SGK ve bazı vergi dairelerinin haciz kararları bulunuyor. Öte yandan, Fi Yapı, bir süreden beri yarım kalan konutları ile de gündemde. Şirketin, İstanbul Esenyurt ve Kırıkkale’de teslim edilmesi gereken 5 bin kadar konut var.(Hürriyet)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.