İzmir’de yangın dehşetini yaşayan dağ yeniden yeşerdi!

İzmir’de yangın dehşetini yaşayan dağ yeniden yeşerdi!

20 Ağustos 2006 Tarihinde Hristiyanlarca kutsal kabul edilen Meryemana Evi’nin de bulunduğu Bülbül Dağı’nda çıkan orman yangını şiddetli rüzgârın etkisiyle büyümüş ve 350 hektar orman alanı yanarken Meryemana Evi ve ziyaretçiler orman yangın ekiplerinin insanüstü çabalarıyla son anda kurtarılmıştı.

Aynı yıl içerisinde İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ağaçlandırılan sahaya kızılçam, fıstıkçamı, akasya, mantar meşesi, dişbudak gibi türlerde toplam 300 bin adet fidan dikildi. Dikilen fidanlar 10 yılda ancak bir insan boyuna ulaşabildi.

İzmir'de yangın dehşetini yaşayan dağ yeniden yeşerdi!

Yanan bir alanın faunası ve bitki örtüsüyle tam bir orman halini almasının ancak 30 yılı bulacağını söyleyen İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal vatandaşları ormanlar konusunda özellikle yaz aylarında çok daha duyarlı ve dikkatli olmaya çağırdı. Yangın ekiplerinin ve koruma araçlarının 7/24 bölgede devriye gezdiklerini belirten Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal bölgeye yangınlarda helikopterlerin su ikmali yapabilmesi için 2 adet yangın havuzu da yaptıklarını söyledi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  2020 YILI EFES SELÇUK’TA “DAYANIŞMA YILI”

20 Ağustos 2006 Tarihindeki yangında yanan yangın gözetleme kulesinin yerine daha yüksek daha modern bir yangın gözetleme kulesinin de yapılarak hizmete sokulduğunu belirtti.

Meryemana ’da olduğu gibi, yanan ormanların yılı içerisinde tekrar ağaçlandırıldığını bir karış yanan alanın bile  başka bir amaç için kullanılmayacağını sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.