İzmir’de “engelsiz” sinema keyfi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği “İzmir Engelsiz Sinema Günleri’nde tüm filmler, görmeyenler için sesli betimleme, duymayanlar için ise işaret dili ve ayrıntılı alt yazı ile desteklendi. Sinema keyfini doyasıya yaşayan görme ve işitme engelli vatandaşlar İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 10 – 16 Mayıs tarihleri arasındaki “Engelliler Haftası”nda “Beni de görüyor musunuz?” temasıyla düzenlediği “Ayrımsız Sanat/İzmir Engelsiz Sinema Günleri” büyük ilgi gördü. Kentlinin ve engelli vatandaşların da kültür yaşamına eşit  katılmasını sağlayacak faaliyetlere önem veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, sinemaseverlere “bir arada film izleme” keyfi yaşattı.   Çağdaş Görmeyenler Derneği, Karabağlar Belediyesi, Yaşar Üniversitesi, Balçova Belediyesi ve İzmir Engelsiz Sanat Derneği işbirliği ile hazırladığı sinema günlerinde “Entelköy Efeköye’e Karşı”, “Züğürt Ağa”, “Cesur Tavşanın Sihirli Macerası”, “Büyük Umutlar” ve “Hugo” filmlerinde görme engelli vatandaşların izledikleri filmleri daha net kavrayabilmesi için kulaklıkla sesli betimleme yapıldı. Böylece izleyici seslerin dışında filmin diğer unsurlarını da kavrama şansına sahip oldu. İşitme engelli vatandaşlar için de işaret dili ve ayrıntılı alt yazıya yer verildi.  “Engelsiz Sinema Günleri” programı İzmir’de görme engellilere yönelik hizmet veren sivil toplum örgütlerine “Braille” alfabesi kullanılarak gönderildi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Uğur Mumcu katledilişinin 28. yılında Buca’da anıldı

Fatma Nine’nin film keyfi

Karabağlar Belediyesi işbirliği ile Bozyaka Kültür Merkezi’nde “Entelköy Efeköy”e karşı filmini izlemeye gelenler arasında, görme kaybı yaşayan 79 yaşındaki Fatma Nine de vardı. Sinema keyfi yaşamak için ön sıraya oturan yaşlı kadın, oldukça heyecanlıydı.

Görme engelli Cihan Canbaz, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı hizmetlerden onur duyduğunu belirterek “Bu tür etkinliklerin devam etmesini diliyoruz. Bu bir başarıdır. Çok mutlu olduk. Engelli arkadaşlarımızın çok büyük sorunları var. Bu tür kültür sanat aktivitelerinde bulundukları zaman çok mutlu oluyorlar” diye konuştu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  BAYRAKLI BELEDİYESİ 'SIFIR ATIK BELGESİ' ALDI

İşitme engelli Sevim Akman ve Nurgül Pepeoğlu da film seyretmeyi çok sevdiklerini belirterek kendilerine bu imkanı tanıyan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.  Karabağlar’daki gösterimde, toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla Karabağlar Belediyesi Eğitim Merkezi öğrencileri de engelli vatandaşlarla birlikte film seyretti.

Kaçıranlar için..

Hafta boyunca 5 film 13 farklı mekanda izleyici ile buluşuyor. 13 Mayıs’ta  “Büyük Umutlar” filmi saat 20.30’da Güzelyalı Kültür Merkezi’nde, 14 Mayıs’ta saat 14.00’de İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde, “Hugo” filmi ise 13 Mayıs’ta saat 14.00’de Torbalı Kültür Merkezi’nde, 15 Mayıs’ta saat 14.00’de Çiğli Toplantı Salonu’nda, 16 Mayıs’ta ise saat 14.00’de İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle buluşacak.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bornova’da Uğur Mumcu’yu anma etkinliği

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.