İzmir-Selanik Hattına Ropax Talebi

Selanik temaslarının ikinci gününde Liman Başkanlığı’ndaki toplantılara katılan İzmir heyeti, hem Ro-Ro hem de yolcu taşımacılığı yapan Ropax gemilerinin iki kent arasında seferlere başlaması konusunu gündeme taşıdı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, “Karar mekanizmasında yer alan mercileri ikna ederek bu işi kotarmalıyız” derken, Türkiye Hükümeti’nin charter seferler için uçak başına teşvik verdiğini hatırlatan İZTO Başkanı Demirtaş, “Ropax seferi yapacak gemiler için de Başbakanımızdan yakıt desteği isteyebiliriz. İzmir’de yapılacak Çipras-Davutoğlu buluşmasında bu konuyu çözebiliriz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun önderliğinde Selanik’i ziyaret eden İzmirli işadamı ve turizmciler, temaslarının ikinci gününde Selanik Liman Başkanlığı’nda, iki kent arasındaki denizyolu taşımacılığının geliştirilmesi konusunu masaya yatırdı. Thessaloniki Port Authority S.A. CEO’su Dimitros Makris’in sunumunun ardından söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, deniz ve tren yoluyla birleştirilmiş entergre taşımacılık hedefinin mutlaka başarılması gerektiğini belirterek, “Bu birliktelik, her iki kent için de önemli getiriler sağlayacak. Ama bazen çok isteyip de bir türlü sonunu getiremiyoruz. Artık karar mekanizmasında yer alan mercileri ikna ederek bu işi kotarmalıyız” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Aliağa Pırıl Pırıl, Çiçek Gibi Oluyor

İzmir-Selanik Hattına Ropax Talebi

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yunanlıların denizcilikte çok başarılı olduğunun altını çizerek hem Ro-Ro hem de yolcu taşımacılığı yapan Ropax gemilerinin bu hatta güçlü bir şekilde çalışabileceğini söyledi. Demirtaş, “Sadece cesur armatörlere ihtiyacımız var. İzmir limanında her türlü problem giderildi. Biz bu seferler için hazırız. Türkiye Hükümeti, charter seferler için uçak başına teşvik veriyor. Ropax seferi yapacak gemiler için de Başbakanımızdan yakıt desteği isteyebiliriz. İzmir’de yapılacak Çipras-Davutoğlu buluşmasında bu konuyu çözebiliriz.”

Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk de, İzmir-Selanik hattının hem yük taşımacılığı hem turistik taşımacılık yapacak Ropax gemileri yönünden karlı bir hat olacağını ifade etti.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Karşıyaka’nın duvarları tabloya dönüşüyor

Selanik Port CEO’su Dimitros Makris ise hem kendisinin hem de Belediye Başkanı Yannis Butaris’in de bu konuda çok istekli olduğunu söyledi.

ATA’NIN EVİNDE
Brifing ve liman turunun ardından Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu’na geçen İzmir heyeti, burada Başkonsolos Orhan Yalman Okan ve eşi Aslıhan Okan tarafından ağırlandı.  Burada Atatürk Evi’ni ziyaret eden gruba Selanik Belediye Başkanı Butaris de eşlik etti.

Atatürk Evi Şeref Defteri’ni imzalayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Mustafa Kemal Atatürk’ün kenti İzmir’den getirdiğimiz kucak dolusu selam, sevgi ve minnet duyguları ile huzurunda olmanın onurunu, gururunu, mutluluğunu yaşıyoruz. Bilmelisin ki Atam; İzmir ve İzmirliler olarak, seni, en az senin İzmirlileri sevdiğin kadar seviyoruz” satırlarını yazdı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.