İTO Başkanı’ndan kruvaziyer müjdesi: 2 yıl sonra ilk kez…

İTO Başkanı’ndan kruvaziyer müjdesi: 2 yıl sonra ilk kez…

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Kruvaziyer Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 21-23 Eylül tarihlerinde İspanya’nın Tenerife adasında düzenlenen, Akdeniz kruvaziyer endüstrisinin en büyük fuarı olan ve 2 senede bir gerçekleştirilen “Seatrade Med” Kruvaziyer Fuarı’na katıldı.

Fuarda, sektöre yön veren üst düzey yetkililerle görüşen Demirtaş, “İki yıldan bu yana yaptığım görüşmeler hep hayal kırıklığı ile sonuçlanmıştı. İlk kez ‘Dönmeyi düşünüyoruz’ ifadesini, İzmir’e en çok gemi ve yolcu getiren firma CEO’sundan duymak sürpriz oldu. Umarım, 2016 sonuna kadar çok önemli bir olumsuzluk yaşanmaz ve 2017 planlarına gireriz” dedi.

UMUDUMUZ BİNALİ YILDIRIM…
Kruvaziyer şirketlerinin yetkililerinin Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmek istediklerini ifade eden Demirtaş, “Konuştuğumuz şirketler, liman römorkör ve kılavuz hizmetlerindeki indirimler için memnuniyetlerini ifade ettiler. Ayrıca, Kruvaziyer Hatları Uluslararası Birliği (CLİA) Başkanı ve büyük şirket yöneticilerinden bir kaçı, Başbakanımızı ziyaret etmek istediklerini ifade ettiler. Bu konuyu, Sayın Başbakanımıza ileteceğim” diye konuştu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Hem Çocuklar, Hem Anneleri İçin

İMAJ ÇALIŞMALARINA ACİLEN BAŞLAMALIYIZ…

Demirtaş sözlerine şöyle devam etti: “Kruvaziyer şirketlerinin, son 15 ayda Akdeniz’de yaşanan çeşitli olayların yanı sıra; Türkiye olmadan tur planlamanın ve gemi yönlendirmenin zorluklarını yaşadıklarını hissettik. Yunanistan – Adriatik – Batı Akdeniz hattında sıkıştıkları için zorunlu olarak Çin – Dubai – Latin Amerika’ya yöneldiler. Ama bizim yıl 12 ay güneş olan en güzel coğrafyamızdan uzaklaşmak onları mutlu etmemiş durumda. O nedenle, geri dönme isteği oluşmuş. Terörden söz açtığımızda sürpriz biçimde terörden bahsetmeyelim diyorlar. Ama şu andaki planlarda 2017 yılında Türkiye’ye çok az gemi görünüyor. Kabin satışı yaptıkları ülkelerde, özellikle, İtalya, Almanya, İspanya, Fransa ve Amerika’da, potansiyel müşterilerinin İzmir algısını değiştirmeye yönelik imaj çalışmalarına acilen başlamalıyız. Bu nedenle İZKA ve İZTAV’da konunun gündeme alınmasını isteyeceğim. Kesinlikle güvenlik vurgusu yapmadan İzmir hatırlatılmalı. Tabi bu çalışma sadece kruvaziyere yönelik olmayacak, kongre, fuar, tarih, deniz, inanç gibi turizm alanlarına da yönelik yapılmalı”

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bitlis’te düşen helikopterde 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş da şehit oldu.

DEMİRTAŞ FUARDA KİMLERLE GÖRÜŞTÜ…
Costa Crociere, Costa Asia ve Aida Cruises olarak Costa Group Ceo’su Michael Thamm, MSC Crociere Başkanı Pierfrancesco Vago, Celestyal Ceo Kyriakos Anastasiadis, Costa Crociere Güzergah Planlama Yöneticisi Federico Bartoli, Silversea Cruises Liman Operasyonları Müdürü Spyros Almperitis, Azamara Club Cruises, Celebrity Cruises ve Royal Caribbean İnternational Dünya Liman Operasyonları Müdürü Dustin Nason Azamara Club Cruises, Celebrity Cruises ve Royal Caribbean İnternational Akdeniz Liman Operasyonları Müdürü Alessandro Carollo Carnival Corporation Limanlar Stratejik Planlama ve Yatırım Kıdemli Başkan Yardımcısı Giora İsrael, Carnival Corporation Akdeniz Limanlar Stratejik Planlama ve Yatırım Başkan Yardımcısı Michel Nestour, Msc Cruises Liman Operasyonları Departmanı Yöneticisi Kaptan Luigi Pastena

Bu haber ilgini çekebilir ->  Esnafın Pandemi Yaraları Birlikte Sarılacak

TENERİFE HAKKINDA…
İspanya’da bir yanardağ adası olan ve zamanla yerli halkının kaybolup İspanyolların yerleştiği Tenerife, yılda 5 milyon turist ağırlıyor. Eski kent merkezlerini dünya kültür mirası fonları ile yenileten ve pırıl pırıl çarşıları olan Tenerife’ye gelen turistlerin 1 milyonu, kruvaziyer yolcusu.

GURURUMUZ GLOBAL…
Global Liman İşletmeleri (GLİ), Tenerife’deki fuara katıldı. Türkiye ve Karadağ’da işlettiği ticari liman ağına ek olarak Akdeniz ve Asya-Pasifik’teki güçlü varlığı ile dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi olan GLİ, 6 ülkede 9 limanı ile dünyanın ilk ve tek “kruvaziyer limanı konsolidatörü” olan şirket.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.