İşte Böyle Yaşıyorlar

İşte Böyle Yaşıyorlar

Suriye’deki iç savaştan ve Afganistan’daki baskılardan kaçan sığınmacıların Türkiye’deki bir adresi de Yunanistan’ın Sakız Adası’na en yakın bölge olan Çeşme Çiftlikköy oldu. Çeşme’den Avrupa’ya göç etmek isteyen Suriyeli ve Afgan mülteciler, kendi istekleriyle bölgeye yerleşti. Kışın gelmesiyle birlikte bölgede tam bir insanlık dramı yaşanırken, mülteciler tek odalı, eşyasız, susuz ve elektriksiz barınaklarda yeni bir hayat umuduyla yaşamını devam ettirmeye çalışıyor.

GÖRÜNTÜLER YÜREK SIZLATTI
Ormanın içinde terkedilmiş tatil köyünde yaşayan mültecilerin verdiği yaşam mücadelesi ise yürekleri sızlattı. Bulaşıcı hastalıktan korkulan bölgede akşam olunca odalarına çekilen sığınmacılar, 10 metrekarelik alanda 10 kişi kalıyor. Sağlıksız ortamda mücadele veren sığınmacılar arasındaki çocuklar ise dikkat çekiyor. Mülteciler en çokta bölgede açlıkla mücadele ediyor. Kimi zaman sığınmacıların kaldığı alana gelen yardımseverler, barınaklarda yemek dağıtıyor. Çocuklar ve kucaklarında bebekleriyle yemek yarışına katılan kadınlar ezilme tehlikesi geçirmesi ise kameralara yansıyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Aliağa Pırıl Pırıl, Çiçek Gibi Oluyor

HAVANIN KARARMASIYLA YOLA KOYULUYORLAR
Onlarca mültecinin mesken tuttuğu alanda ise yoğun bir koku hakim. Havanın kararmasıyla mülteciler barınaklarına çekilirken, umut yolculuğu da karanlık havada gerçekleşiyor. Ellerine aldıkları battaniye ve şişme yelekler ile yola koyulan göçmenler, insan kaçakçılarına belirli ücretler ödeyerek deniz üzerinden şişme botlarla yolculuk yapıyor. Hemen hemen her gün ise sahile vuran cesetler umut yolculuğunu ölümle sonuçlandırıyor.

AMBULANS DOĞUMA ZOR YETİŞTİ
Harabe içerisinde yaşayan Afgan ailelerinden iki çocuklu Robina Abrahimi ise üçüncü çocuğunu az kalsın sağlıksız bir ortamda doğum yapacaktı. Bir anda sancılanan Robina Abrahimi’yi gören İHA muhabiri durumu 112 Acil Servis ekiplerine bildirdi. Gelen ambulans ile hastaneye giden Robina Abrahimi, üçüncü çocuğunu ise kısa bir süre sonra dünyaya getirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.