“İhale 1 yıl uzadı, maliyeti ikiye katlandı”

“İhale 1 yıl uzadı, maliyeti ikiye katlandı”

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne sert çıktı. “Maalesef ki hizmet vizyonu bulunmayan İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmirlileri her projesinde olduğu gibi bir kez daha mağdur etmiştir. Ümit ederim ki bu proje de metro projesi gibi, teleferik projesi gibi klasik İzmir Büyükşehir Belediyesi projelerine benzemez inşallah. İhaleler uzatıldıkça maliyette ikiye katlanıyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Mustafa Kemal Sahil Bulvarı taşıt alt geçidi yapımına ilişkin 3 Temmuz 2015 tarihinde yüklenici firma ile Büyükşehir Belediyesi arasında sözleşme imzalanan ve Eylül 2015 tarihinde yapımına başlanan projenin ilk ihale bedelinin 36 milyon 475 bin 519 lira gibi devasa bir bütçe olduğuna dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, “Ortaya çıkan ek işler ve kıyı şeridine dolgu yapılınca projenin maliyeti artmıştır. Bu sebepten ötürü de 30 Haziran 2016 tarihinde Büyükşehir Belediyesi’nce yeniden ihaleye çıkıldı. Fakat tamda bu noktada herkesin gözden kaçırdığı bir husus var ki o da, inşaatın iki ay süresince durması ve proje bitiş tarihinin daha fazla geciktirilmesidir. 12 Aralık 2016’da projenin tamamlanarak hizmete açılması planlanıyordu. Ama gelinen süreçte yaşanan ihale yenilemeleri nedeniyle Sayın Kocaoğlu’nun diğer tüm projelerinde olduğu gibi projenin bitiş tarihi de ertelenmiş yani geciktirilmiş oldu” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Çiğli Belediyesi’nden Kadınlara “Öz Savunma” Eğitimi

Büyükşehir aynı yere çift dikiş atıyor

Yaşanan gecikmeler nedeniyle artık yalnızca İzmir’de ikamet edenlere değil yolu İzmir’den de geçen tüm vatandaşlara sıkıntı yaşatıldığını belirten Doğan, “Büyükşehir tarafından yapılan ikinci ihalenin ardından 25 Temmuz 2016 tarihinde ihaleyi kazanan aynı firma ile yine sözleşme imzalanıyor. 43 milyon 696 bin 470 lira daha ilave para harcanacak ve işin tamamı 380 gün daha uzayacak. Yani bu proje 2018’in Şubat ayında tamamlanmış olacak. Böylece 2016 sonunda bitirilmesi planlanan Mithatpaşa altgeçidi ve üzerindeki meydan projesi 2018 yılının Şubat’ın da, yani bir yıl geç bitirilerek ve ilaveten de yaklaşık 43 milyon lira daha harcanarak gecikmeli olarak açılışı yapılacak. Burada İzmirliler adına şunu görüyoruz ki, Büyükşehir Belediyesi yaptığı bu ikinci ihale ile bu projede zarar etmiş durumdadır. 36 milyon liraya mal olması beklenen proje yaklaşık 80 milyon liraya bitirilmiş olacak. Aslı astarını geçen bu altgeçit projesinin gerekliliği tartışılırken, iki katından fazla bedelle inşa edilmiş olacak. Yani Büyükşehir Belediyesi burada aynı yere çift dikiş atıyor. Sayın Kocaoğlu, İzmirliler adına çağrımızı dikkate alın ve bu projeyi bir an önce artık bitirin. İzmirliler ve proje mevkiin de ikamet eden vatandaşlarımız artık daha fazla mağdur edilmesin” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.