Hayatlarında İlk Kez Kep Giydiler

Kimisi 70’li, kimisi 50’li, kimisi 30’lu yaşlara merdiven dayamış anneler… Okula gitme şansı yakalayamadığı için otobüse bile binemeyen, başkalarının yardımı olmadan pazarda alışveriş dahi yapamayan eli öpülesi 29 anne Buca Belediyesi tarafından açılan ücretsiz okuma yazma kursu ile hayata yeniden tutundu. İçinde bulundukları karanlığı ve çıkmazı okuma yazma öğrenerek aşan kadınlardan 14‘ü 2.5 aylık eğitimin ardından okuma-yazma sertifikası,  15’i ise 4 aylık eğitimin ardından ilkokul diploması aldı. Buca Belediyesi bu gururlu günde kursiyerlerine hayatlarında bir ilki daha yaşattı. Hayatlarında ilk, belki de son kez cübbe giyip, kep takan kadınların mutluluğu görülmeye değerdi. Kadınlar törenin ardından Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’yla birlikte keplerini atarak, yeni bir hayata yelken açtı.

Buca’da cehalete ve karanlığa dev bir ışık yakıldı. Buca Belediyesi’nin Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa yürüttüğü okuma yazma kurslarına katılıp, eğitimlerini tamamlayan 29 Bucalı kadın düzenlenen törenle sertifika ve ilkokul diplomalarını aldı. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasa Okur ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recai Dere’nin de katıldığı törende 15 kursiyer ilkokul, 14’ü ise okur-yazar sertifikası almalarını kep atarak kutladı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Konak’ta pazaryerlerine Covid-19 denetimi

Çeşitli nedenlerle okula gitme şansı yakalayamadığı için otobüse binemeyen, doktora gidemeyen, başkalarının yardımı olmadan pazarda alışveriş dahi yapamayan Buca’nın eli öpülesi anneleri, Belediye tarafından açılan ücretsiz okuma yazma kursu ile hayata yeniden tutundu.

Hayatlarında İlk Kez Kep Giydiler

Bundan çok değil birkaç ay öncesine kadar önlerinde kitap ve defterleri, ellerinde kalemleri ile minik öğrencileri aratmayan ,”Harfleri bilmediğimiz için kör gibiyiz” diyen genç, yaşlı 29 Bucalı kadın, “Bu saatten sonra ne gerek var” diyenlere inat, yılmadan haftanın 5 günü okuma yazma kursuna gelerek diplomalarını almaya hak kazandı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Aliağa Pırıl Pırıl, Çiçek Gibi Oluyor

Karanlığa, cehalete ve muhtaçlığa ‘dur’ diyerek okuma yazma öğrenen anneler hatta nineler için diploma töreni düzenleyen Buca Belediyesi, 29 kadına hayatlarında bir ilki de yaşattı; cüppeli kepli diploma töreni düzenledi. Hayatlarında ilk, belki de son kez kep giyen kursiyer annelerin heyecan ve coşkusu görülmeye değerdi. Kursiyerlerin coşkusuna boy boy çocukları hatta torunları da ortak oldu.

Hayatlarında İlk Kez Kep Giydiler

Kursiyerlerin diploma törenine Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Okur ve Buca Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recai Dere ve misafirler katıldı. Törende konuşan Buca İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Okur, eğitime yönelik çalışmaları nedeniyle Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’ya teşekkür ederken kursiyerlere ,“Okuma yazmayı bu yaşta öğrendim diye sakın ayıp duymayın. Okuyup eğitimci olmuşum ama bu ayıbı görememişim. Bu ayıp bana ait” diye konuştu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  BAŞKAN SANDAL’DAN PERSONELE BAYRAM MÜJDESİ

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ise, kursiyer anneleri başarıları ve azimlerinden dolayı tebrik ederken, “Sizi cahil bırakmaya çalışanlara inat şimdi dünyaya açılacaksınız. Kurslarımızı büyük bir gurur ve cesaretle çevrenize de anlatın. Kimse karanlıkta kalmasın” tavsiyesinde bulundu.

Konuşmaların ardından genç yaşlı 29 kursiyer cübbe ve kepiyle tek tek kürsüye çıkıp diplomalarını aldı. Mezuniyet törenlerinin vazgeçilmez sahnesini de gerçekleştiren kursiyerler, hep birlikte keplerini havaya fırlatıp, yeni bir hayata yelken açtı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.