Harflerle tanıştılar, hayatları değişti

Bayraklı Belediyesi ile Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliği ile okuma yazma bilmeyen kadınlara yönelik açılan kurstan mezun olan 31 kadın diplomalarını Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın elinden aldı. Kursiyerlerin mutluluğu hem yüzlerine hem de sözlerine yansıdı. 53 yaşındaki Yaşar Tüne, kendisini anlattığı söylediği bir şiir okudu. Öte yandan belediyenin açtığı kurslar sayesinde okuma-yazma öğrenenlerin sayısı 307’ye yükseldi.

Bayraklı Belediyesi Semt Merkezlerinde okuma yazma bilmeyen kadınlar için açılan kurslara katılan 31 kadın daha eğitimlerini başarı ile tamamladı. 3 ay süren kurslarda okuma yazmanın dışında okuduğunu anlama, özet çıkarma, mektup, şiir ve günlük yazma, temel iletişim konularında ders alan kadınlar Dünya Barış Anıtında düzenlenen törenle diplomalarını Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın elinden aldı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Karabağlar Belediyesi’nden bayram dayanışması

Harflerle tanıştılar, hayatları değişti

ELİNDEKİ KAĞITTAN ŞİİR OKUDU

Kursiyerlerden Leyla Turgun, (32) artık okuyabildiğini ve bunun anlatılmaz bir duygu olduğunu belirterek, “32 yaşındayım ve yeniden doğmuş gibi oldum. Okumaya başladığımda çok mutlu oldum.  Semt merkezlerinde böyle bir kurs olduğunu öğrenince hemen başvurdum. Bizimle çok ilgilendiler. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Okuma yazma bilmenin mutluluğunu yaşayan kursiyerlerden Yaşar Tüne ise (53) kendisini anlatan duygu dolu bir şiir okudu.

BAYRAKLI’DA BU PROBLEMİ ÇÖZELİM!

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, açılan kurslarla okuma yazma öğrenen kadınların sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “Burada sizi ağırlamaktan onur duyuyorum. Rahmetli annem belediye başkanlığımı göremeden vefat etti. Babam gördü. Sizleri görünce annemin okul mezunu olmadığı aklıma geldi. Eskiden erken evlenmek meşhurdu. İlkokul diplomasını almadan evlenmiş annem. Sonra İzmir’e geldik. Burada uzun yıllar okuma yazma öğrenmek için vaktini geçirdi. İki tane oğlunu ‘okuyun, okuyun’ diye mühendis etti. Ne kadar zor okuma-yazma bilmemek. Yurtdışına çıktığımızda bu zorluğu görüyoruz. Derdini anlatamıyorsun, ekmeği, suyu isteyemiyorsun. Kendi yaşadığımız ülkede otobüsün nereye gideceğini bilmemek çok kötü. Onun için mahallenizde ne kadar okuma yazma bilmeyen varsa onları ikna edelim semt merkezlerimizde verilen kurslara katılmasını sağlayalım. Bayraklı’da okuma yazma problemini çözelim” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.