Hamza Dağ İzmir projelerini tek tek açıkladı

Hamza Dağ İzmir projelerini tek tek açıkladı
  • 13 Şubat 2024 11:25

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, vaatlerini açıklıyor. 11 başlıktan oluşan projeleri açıklayan Hamza Dağ, “İzmir’in en can alıcı sorunlardan biri olan trafik sorununa yeni çevre yolu projesini hayata geçireceğiz. İzmir’e çevre yolu projesiyle şehrimizde yeni dönem başlayacak” dedi.

Hamza Dağ’ın konuşmasından satır başları şöyle:

İzmir’de sadece çözümlere odaklandık. Bir hayalimiz var. Hepimiz hayali. Ulaşımıyla çevresiyle, toprağıyla, havasıyla eşsiz İzmir.

Projelerimizi 11 başlıkta topladık. Bu başlıkları toplarken İzmir’in sahadan gelen önceliklerine göre baktık.

Ulaşılabilir, sosyal belediyecilik, çevre altyapısı, dönüşüm, turizm, eğitim ve istihdam, akıllı şehircilik, sağlık altyapısı, tarım, spor altyapısı, kültürüyle eşsiz İzmir.

İzmir Körfez geçişi sadece bir proje değil şehrimizi dünya standartlarına döndürecek bir vizyon projesidir. 6.9 km deniz geçişi olmak üzere 35 proje kapsamında Binali Yıldırım tarafından 2011 yılında kamuoyuyla paylaşılmıştı. Proje bugüne kadar hayata geçirilmedi. İki yakada yaşayan hemşerimizin ısrarları üzerine göreve geldiğimizde bu projeyi hayata geçirmiş olacağız.

YENİ ÇEVRE YOLU

İzmir’in en can alıcı sorunlardan biri olan trafik sorununa yeni çevre yolu projesini hayata geçireceğiz. Bu yol şehrin içindeki ulaşımı azaltacak. Yeni çevre yoluna 9 alandan bağlantı yolu yapacağız. İzmir’e çevre yolu projesiyle şehrimizde yeni dönem başlayacak.

Raylı sistem projelerimizle İzmir’in taşıma hattını çiziyoruz. 2 tane tramvay hattımız var. Karşıyaka ve Konak hatlarımızı birleştirerek raylı hattımızı bütünleştireceğiz.

 

Hamza Dağ İzmir projelerini tek tek açıkladı

 

Buca metrosunu tamamlama çalışmasını yaparken Gaziemir ve Karalar metro çalışmalarına da başlayacağız. İzban’ı 9 vagona çıkararak buradaki izdihamı sona erdireceğiz.

Orta vadeli hedeflerimizde İZBAN’ı bazı ilçelerde yerin altına almaya planlıyoruz. Genç İzmir’in kart sahiplerinde bu seriyi 120 dakikaya çıkaracağız.

Akıllı durak sistemi, otobüsüm nerede gibi uygulamalarda vatandaşlarımızın yolculuk süresini daha hesaplanabilir hale getireceğiz.

İzmir gibi her bir köşesi ayrı değer olan şehirde otopark çilesi nedeniyle vatandaşlarımız planlama yapamamakta. Aktarma merkezlerine yakın otoparklar inşa edeceğiz.

‘OTOPARK TARİFESİNE %50 İNDİRİM YAPACAĞIZ’

Mevcut otopark tarifelerinde Nisan ayında %50 indirime gideceğiz. 100 bin araçlı yeraltı yapağımız otoparklarla bu sorunu ortadan kaldıracağız.

Ankara asfaltı ve köprü kavşaklardan oluşan 16 projemizi göreve geldiğimiz ilk yaz döneminde bitirmek istiyoruz. Okulların tatil olduğu bu süreçte eğer bitmezse öbür seneki 3 aylık süreçle 8+8 şeklinde 2 sene içerisinde bu projeleri yapıp ulaşımı rahatlatacağız.

Kent genelinde alternatif yollar biz karayollarıyla ilgili olanları takip edeceğiz. Kiraz-Alaşehir yolunu da hayata geçireceğiz.

İZMİR OTOGARI YENİLENECEK

Şehirler arası otobüs terminaline dair ortak bir fikri var. Bu otogar tarihimize, İzmir’imize uygun değil. Biz bu otogarı yenilikçi İzmir’e modern bir şekilde yenileyeceğiz. Otobüslerin giriş ve çıkışlarını ayrı bir kattan yapacağız. İskeleleri aktif hale getirerek ulaşımdaki payını %2,5’tan %5’e çıkaracağız.İzmirim kartını hayatın her halinde kullanılabilecek bir kart haline getireceğiz. İzmirim kart sayesinde kamu kurumlarımızı sosyal imkânları hemşerilerimiz özel avantajlarla ulaşabilecek.

Bu haber ilgini çekebilir ->  BERGAMA ATIK GETİRME MERKEZİ HEM AYRIŞTIRACAK HEM EĞİTECEK

KREŞ SAYISI 100’E ÇIKACAK

Ailelerimiz en önemli ihtiyaçlarından birinin de kreşler olduğunu biliyoruz. Şehrimizde şu an 7 olan kreşlerimizin sayısı 100’e çıkaracağız Üniversiteyi kazanan her üniversite öğrencimize ilk yıl 10 bin lira eğitim destek bursu vereceğiz. İzmarket kurarak sosyal ekonomik durumu zor olan vatandaşlara alışveriş imkânı sunacağız.

0-7 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUĞU OLAN ANNELERE ÜCRETSİZ ULAŞIM

0-7 yaş arasında çocuğu olan annelere ulaşımı ücretsiz yapacağız. Ailesinde engelli bulunan vatandaşlarımızın seyahat etme ve belli nedenlerle engelli bireylerini emanet etmeleri için mola evleri kuracağız. Engelli vatandaşlarımıza eğitim bursu vereceğiz. Yaşlı bakımını gidip evinde yapılacağı merkezleri kuracağız.

Dezavantajlı engellerimize yılda 1 kere olmak üzere İzmirim kartlarına 10 bin TL yükleme yapacağız. Bu ödeme ile ulaşımdan da yararlanabilir, gidip faturalarını da ödeme yapabilir ya da gidip evine alışveriş yapabilir. Bizim amacımız hane giderini düşürecek işlere odaklanmak olacak.

Çocuk gelişim akademilerimizi hayata geçireceğiz. Bu akademiler ile çocuklarımıza çağın modern eğitimlerini vereceğiz. Çocuk yaşam parkı projesini çok önemsiyoruz. Çocuklarımız park içinde yer alacak atölyelerle farklı meslekleri deneme imkanı yaşayacak.

“ÇİĞİLİ ARITMA TESİSİ TAM KAPASİTE ÇALIŞACAK”

Temiz bir İzmir için kapsamlı bir planımız var. Çiğili atık su arıtma tesisi. İzmir’in sadece atıkları için değil körfezimizin de temizlenmesi için arıtma tesisimizin kapasitesini artıracağız. Göreve gelir gelmez ilk işimiz arıtma tesisinin tam kapasite ile çalışmasını sağlamak olacaktır. Günlük ortalama 700 tondan fazla çamur çıkacak. Şu anda bu taşınarak bertaraf edilmeye çalışılmaktadır. Çok uzun süre bu çamur arıtma tesisi alanına dökülmüş ve bir çevre katliamı yapılmıştır. Yağmur yağdığında ise bu çamur körfeze akmaktadır. Şehrimizde oluşan koku ve sinek problemini kaldıracağız. Ardından kalan çamur ikinci bir karbon kömür elde edilecek ve buradan da şehrimize 200 milyon lira gelir sağlamış olacak. İnşallah turkuaz bir körfezle karşılaşacağız. Bunu yapacağız.

İzmir bahçeleri projesi sadece bir yeşil alan projesi değildir. Aynı zamanda insanımıza nefes aldıracak bir buluşma noktası olacaktır.

İzmir’i geri dönüşümde öncü bir kent yapacağız. Ev ve iş yerlerinde atık ayırma kültürünü teşvik edeceğiz. Gerekirse sadece plastiğin ve kartonun alındığı bir gün belirleyeceğiz. Atıkların doğru ayrıştırmaları ile şehrimizi koruyacağız.

Harmandalı çöp depolama alanını rehabilite ederek vahşi depolama alanına son vereceğiz. Yeni alanlar konusunda da çalışma yapacağız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.