Geçen Yılın Şampiyonu!

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yaptığı derlemeye göre, aralıkta tüketici fiyatları yüzde 0,21 arttı ve yıllık enflasyon 0,71 puan yükselerek yüzde 8,81 seviyesine geldi. Enflasyonu tetikleyen işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artış ile enerji fiyatlarındaki baz etkisi Merkez Bankasının aylık fiyat gelişmeleri raporunda da yer buldu. Rapora göre, aralık ayında gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon 1,35 puanlık artışla yüzde 10,87’ye yükselirken, bu dönemde, gıda fiyatlarındaki yükselişinin temel sürükleyicisi sebze kaynaklı işlenmemiş gıda grubu oluşturdu. Yıllık enflasyonun yüzde 23,32’sine ulaşan sebze grubu, işlenmemiş gıda enflasyonunun yüzde 13,83’e çıkmasında etkili oldu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Anestezi teknikerleri resmi görev tanımı ve kadro istiyor!

Böylelikle işlenmemiş gıda enflasyonu son üç yılda ortalama yüzde 13 ile yüksek bir artış eğilimi sergilerken, yaz aylarında yüksek fiyat artışları nedeniyle gündeme oturan kırmızı et fiyatları ise geçen ayın ardından bu dönemde de sınırlı bir düşüş kaydetti.

Son bir yıllık dönemde yavaşlama eğilimi gösteren işlenmiş gıda yıllık enflasyonu aralıkta temelde katı-sıvı yağ ve ekmek-tahıl grubu fiyat gelişmelerine bağlı olarak yükseldi. Bunun sonucu işlenmiş gıda grubu yıllık enflasyonu bu dönemde 0,5 puan artarak yılı yüzde 8,33 ile tamamladı.

105 ÜRÜNÜN FİYATI ARTTI
Aralıkta 2014 yılının aynı ayına göre 105 gıda ürünün fiyatında artış gözlenirken, sadece 17 maddenin fiyatında gerileme oldu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Karşıyaka’nın kalbi KSK Fan Zone’da atacak

Söz konusu dönemde fiyatı en çok artan ürün yüzde 107 ile zeytinyağı olurken, bu ürünün kilogram fiyatı 28 lirayı geçti. Zeytinyağını yüzde 60 ile sarımsak, yüzde 58 ile yeşil soğan, yüzde 48 ile ıspanak takip etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.