FOÇA’DA ÖĞRETMENLER EĞİTİMDE ŞİDDETİ PROTESTO İÇİN MEYDANLARA ÇIKTI

FOÇA’DA ÖĞRETMENLER EĞİTİMDE ŞİDDETİ PROTESTO İÇİN MEYDANLARA ÇIKTI
  • 10 Mayıs 2024 15:01

İzmir’in Foça İlçesi’nde tüm öğretmen sendikalarına üye öğretmenler  eğitimde şiddeti protesto etmek için ve eğitimde şiddeti önleyici yasa çıkarılması talebiyle meydanlara çıktı.  Öğretmenlerin protestosuna vatandaşlarda destek verdi.

Milli Eğitimden emekli 74 yaşındaki İbrahim Okludan’ın ; İstanbul’un Eyüp İlçesin de müdür olarak görev yaptığı özel bir okulda Irak asıllı eski bir öğrencisi tarafından öldürülmesinin eğitim emekçilerinin itibarsızlaştırılması politikalarından ayrı düşünülemeyeceğini iddia eden öğretmenler protesto eylemi ve basın açıklaması yaptılar. Foça Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı’nda toplanan  onlarca öğretmene Foçalı çok sayıda vatandaş ta destek verdi.FOÇA'DA ÖĞRETMENLER EĞİTİMDE ŞİDDETİ PROTESTO İÇİN MEYDANLARA ÇIKTI

YAŞAMAK İSTİYORUZ

Tüm öğretmen sendikalarının üyelerinin birlikte katıldığı basın açıklamasını öğretmen Demet Kaya Doğan okudu. Demet Kaya Doğan; “Yaşanan bu şiddet olayları adeta bir bakanlık politikasına dönüştürülen eğitim emekçilerinin itibarsızlaştırılmasından ayrı düşünülemez.  Bugün bir eğitim emekçisini hayattan koparan ne basit bir öfke krizi, ne failin öğrenci yada veli oluşu, ne de öğrencinin uyruğu ile ilgilidir. Bizzat bakanın yaptığı açıklamalarda ülkemizde yaşanan olumsuzlukların nedeni olarak öğretmenleri göstermesi , CİMER uygulamasının velilerin elinde bir sopaya dönüştürülmesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimde yaşanan sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmenleri ve idarecileri  öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur.  Öncelikle kabul etmek gerekir ki  okullarımızın sık sık şiddet haberleriyle gündeme gelmesinde başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm yetkililerin hatta toplumun  tüm kesimlerinin  sorumluluğu vardır. Yıllardır yaptığımız uyarılara rağmen alınmayan önlemler nedeniyle 40 yılını çocukların eğitimine adamış bir öğretmen arkadaşımızı, maalesef bakanlığın ideolojik örgütlenme alanına çevirdiği, yap boz tahtasına dönüştürdüğü eğitim politikalarının sonucu olarak kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz.  Tüm sendikalar olarak; okulda şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için gereken adımları acilen atmanızı istiyoruz.  Soruyoruz?  İtibardan tassarruf olmuyor da güvenlikten tasarruf olurmu.  Gerekli adımların atılması için daha kaç eğitim emekçisinin kaç öğrencinin can vermesi gerekiyor. İktidarın plansızlığı nedeniyle ülkenin demografik yapısı  ve güvenliği ciddi risk altındadır. Bu güvenlik açığının bedeli bizlerin canıyla mı ödenecek. Can güvenliğimizin sağlanmasını talep ediyoruz.  Kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek  okula gitmek istemiyoruz. Can ağızda kelle koltukta bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz. Artık yeter. Yaşamak istiyoruz.“ dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Başkan Yiğit, Kadın Kolları Kongresi'ne katıldı

Ellerinde “Öğretmenleri Koruyun”, “ Şiddete Hayır”, “ Eğitimde Şiddet Yasasını Çıkartın”, “Öğretmenleri Korursanız Geleceğinizi Korursunuz”, “Yeter Artık” yazılı pankart ve dövizler taşıyan öğretmenler basın açıklamasının okunmasının ardından  “Öğretmene Uzanan Eller Kırılsın”, “Birleşe Birleşe Yaşayacağız”, “Hak Hukuk Adalet İhmal  Değil Cinayet” sloganları atarak alkışlı protestoda bulundular.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.