Erdoğan: Tank Palet Fabrikamızın satılması asla söz konusu değil

Erdoğan: Tank Palet Fabrikamızın satılması asla söz konusu değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Tuzla Tersanesi’nde Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) Denize İniş Töreni’nde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Kartal’daki binanın çökmesiyle edebiyete uğurladığımız 16 kardeşimize Allah’tan rahmet, sağ çıkan kardeşlerimize şifa diliyorum.

Tuzla Tersanesi günden güne ülkemizin ifithar kaynaklarından biri haline dönüşüyor. Son 16 yılda yaklaşık 2000 geminin onarımı yapıldı. Türk gemicilik sanayi üzerindeki ölü toprağını silkeleyerek son 16 senede yeniden şaha kalkmıştır. Türkiye gemi sanayiinde kendinden söz ettiren bir konuma ulaşmıştır. 

1,5 yıl önce denize indirdiğimiz Kınalıada Korveti’nin ardından Ufuk Korvetini de denize indirmenin mutluluğunu yaşayacağız. 99,5 metre tam boyu, 14,4 metre azami genişliği 2400 ton deplasmanı ve 3,6 metre su çekimiyle Ufuk Korveti alanının liderlerinden olmaya namzet bir gemidir.

Yaklaşık 8600 kilowat toplam güç ile 18 knot azami sürate ulaşabilen gemi 10 tonluk bir helikopter için platforma da sahiptir. Ufuk Korveti ağır iklim şartlarında 45 gün kesintisiz seyir ayaparak tehditleri tespit edebilecek. Ufuk Korveti’nin elektronik, test ve eğitim sistemleri ASELSAN tarafından sağlanacaktır. Bunun yanında Ufuk korveti; milli imkan ve kabiliyetlerle üretilen ülkemizin ilk istihbarat gemisidir.

Sınır güvenliğimizi tahkim ederek topraklarımıza sızmalarının önüne geçtik. Müttefiklerimizle yaşadığımız en küçük anlaşmazlıklarda silah anlaşmalarının gündeme taşındığını görüyoruz. Suriye’nin kuzeyinde etnik temizlik yürüten PKK/PYD’nin elinde mütteffiklerimizin bombaları var. Ülkenmizin de kullandığı füze ve radar sistemlerinin çoğunun üreticisi özel sektörün. Türkiye’nin savunma sanayii koınusunda miadını doldurmuş eski sistemde ısrar etmesinin izahı olamaz.

TANK PALET FABRİKAMIZIN SATILMASI ASLA SÖZ KONUSU DEĞİL

Tank Palet Fabrikamızın mülkiyetinin devri söz konusu değil. Fabrika devlete aittir. Arazideki her türlü taşınmazın mülkiyeti devlete aittir. Alımı yapan firma; yüzde 50’si Katar, yüzde 50’si Türkiye ortaklığı olan bir firmadır. 40-50 milyon dolarlık yatırım yapılmak suretiyle bu fabrika elden geçirilecektir. Fabrikayı çok daha güçlü ve verimli hale getireceklerdir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.