Dario Moreno’ya görkemli açılış

İzmir’e büyük bir tutkuyla bağlı olan müzisyen Dario Moreno’nun adının verildiği ‘Karataş Dario Moreno Sanat Merkezi’, sanatçının 48’nci ölüm yıldönümünde hizmete açıldı. Anma töreniyle birlikte düzenlenen açılışa İzmirliler yoğun ilgi gösterdi. Tarihi Asansör’ün de bulunduğu, Moreno’nun adını taşıyan sokak tıklım tıklım dolarken, törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, belediye meclis üyeleri, Dario Moreno’nun sevenleri ve İzmir Musevi Cemaati üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Konak Belediyesi tarafından restore edilen üç katlı binada hizmet verecek olan Dario Moreno Sanat Merkezi, İzmir aşığı sanatçının adıyla çocuklara ve gençlere yönelik sanat kurslarının verildiği bir merkez olacak. Aynı zamanda kent kültürünün de yaşatılacağı mekan, İzmir’in simgelerinden biri olan Tarihi Asansör’ün de bulunduğu sokağa yeni bir soluk getirecek.

YENİ DARİO MORENO’LAR YETİŞECEK

Bu haber ilgini çekebilir ->  Gençlik Merkezi, Karabağlar’a çok yakışacak

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, açılış töreninde yaptığı konuşmada Dario Moreno’nun 48’nci ölüm yıldönümünde hizmete açılan sanat merkezinin çocukları ve gençleri sanatla buluşturan bir mekan olacağını söyledi. Aynı zamanda Karataş adının da yaşatılacağı merkezin açılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Pekdaş, “Amacımız çocuklarımızın ve gençlerimizin burada müzikle, dansla, tiyatroyla tanışması ve bu sanat dallarına ilk adımı burada atmasını sağlamaktır. Çünkü toplumlar ancak sanatla gelişebilir. Çocuklarımız bizim geleceğimiz ve biz onların özgür bireyler olarak yetişmesinde, ülkemizde demokrasinin hakim olmasında, adaletin, hukukun var olmasında sanatın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Buna bir katkı koymak, bu çabaya destek olmak amacıyla, sanatla buluşmuş nesiller yaratmak kararlılığında ve amacındayız. Umarım bu merkezden yeni Dario Moreno’lar çıkar” dedi.

Dario Moreno’ya görkemli açılış

İZMİR KÜLTÜR VE SANAT KENTİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Dario Moreno’nun doğup büyüdüğü ve bugün adını taşıyan sokakta böylesi anlamlı bir merkezi hizmete açan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a ve ekibine teşekkür etti. Sanatın gelişmesinde yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünü dile getiren Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak çok yakında temelini atacakları opera binası ve Kültür Park projeleri ile kültür-sanat alanına önemli katkılar sağlayacaklarını söyledi. “Gerekli altyapıları tamamlamazsak, o zaman kültürden de sanattan da bahsedemeyiz” diyen Kocaoğlu, sanatın insan ruhunu besleyen en önemli değer olduğunu vurguladı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bornova’da girişimci kadınlar konuştu

‘DEMOKRASİDEN VAZGEÇMEYİZ’

Konuşmasında demokrasinin önemine de değinen Kocaoğlu,“ İzmir’de demokrasiyi özümseyerek, her aşamasında uygulayarak örnek olmak istiyoruz. Demokrasiye sahip çıkıyoruz. Katılımcı demokrasi ve katılımcı yönetim anlayışını yaşama geçiriyoruz. İzmir’de başta kadınlarımız olmak üzere hep ileriye, aydınlığa, güzele, doğruya bakıyoruz. İzmir’de geldiğimiz başarılı noktanın daha da ilerisine gideceğimize inanıyor ve çalışıyoruz. Bunların hepsinin toplamında kentimiz yaşanabilir bir kent olacak. Hem hemşehrilerimize hem de gelecek kuşaklara layık olmaya çalışacağız” dedi. Konuşmaların ardından Kocaoğlu ve Pekdaş, Karataş Dario Moreno Sanat Merkezi’nin açılış kurdelesini birlikte kesti.

Bu haber ilgini çekebilir ->  25 ülkede çekilen kadın portreleri Buca’da

SOĞUK HAVAYI ISITAN ŞARKILAR

Açılışın ardından Konak Belediyesi, İzmir’i Sevenler Platformu ve İzmir Musevi Cemaati’nin birlikte düzenlediği anma törenine geçildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Dario Moreno’nun dostları ve sevenleri ölümünün 48. yılında sanatçıyı unutmadı. Soğuk havaya aldırış etmeyen İzmirliler, gece boyunca Moreno’nun birbirinden güzel şarkılarını dinleyip, danslarıyla eşlik etti. Sunuculuğunu İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu’nun üstlendiği anma etkinliğinde tenor Lorenzo Mok da Moreno’nun şarkılarını seslendirdi. Anma etkinliğinde söz alan Konak Belediyesi Başkanı Sema Pekdaş, emeklerinden ötürü Maruflu’ya teşekkür ederken, konuklara ayrıca Moreno için 47 yıldır geleneksel olarak dökülen lokma ve içecek ikramı da yapıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.