CHP’li Bakan Başbakan’a mevsimlik işçileri sordu!

AK Parti’nin 1 Kasım seçim vaadi olan ‘taşeron’ konusu ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla hazırlanan mevsimlik işçilerle ilgili düzenlemeyi hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu.

Dikkatleri; şeker fabrikaları, köy hizmetleri, il özel idareleri, demiryolları, Çay-Kur ile Tarım ve Orman Bakanlıkları gibi kamu kurumları dahil olmak üzere mevsimlik çalışan işçilerin çözüm bekleyen sorunlarına çeken Bakan, “Geçtiğimiz Nisan ayında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu mevsimlik işçilerle ilgili düzenleme yapılacağını açıklamıştı. Düzenlemenin, 5620 sayılı kanuna tabi, yani 5 ay 29 gün çalışma şartı ile çalışan işçilerin süre sınırının, ihtiyaç olduğu süreye kadar çıkarılmasının, hatta kurumun ihtiyacı 12 ay ise 5 ay 29 gün çalışan işçinin 12 ay boyunca çalışmasının sağlanacağını kapsadığı belirtilmişti. Ancak konuyla ilgili halen sonuç elde edilmedi” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  AK Parti İlçe Başkanı Girbiyanoğlu'nun COVİT-19 testi pozitif çıktı

MEVSİMLİK İŞÇİLERİN SOSYAL GÜVENCE VE HAKLARI
Verdiği önergede 5620 sayılı kanuna tabi çalışan toplam mevsimlik işçi sayısının açıklanmasını isteyen Bakan, “Şehir şehir dolaşarak çalışan mevsimlik tarım işçilerinin -barınma, sağlık, çocuklarının eğitimi, iş güvenliği, ulaşım gibi- sosyal güvence ve hakları bağlamında bir çalışma yapılmakta mıdır? Örneğin 24 saat 365 gün açık olan demiryollarında işçi 5 ay 29 gün çalışmakta; sonrasında yerine taşeron işçi alınmaktadır. Şeker fabrikaları, köy hizmetleri, il özel idareleri, demiryolları, Çay-Kur ile Tarım ve Orman Bakanlıkları gibi kamu kurumlarında 5620 sayılı kanuna tabi çalışan mevsimlik işçiler çalıştırılmadığı dönemlerde kaç taşeron işçi çalışmaktadır?” sorularını sordu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Menderes’te Haşere ile Mücadele

HÜKÜMET İŞÇİYE VERDİĞİ SÖZÜ TUTACAK MI?
Hükümetin ‘taşeronu kaldıracağız’ sözünü yeniden hatırlatan Bakan şu şekilde konuştu: “AKP’nin 1 Kasım Genel Seçim vaatlerinden biri olan ve yine dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından “kamuda taşeronu kaldırdık” şeklinde ‘müjde’ olarak duyurulan “kamuda taşerona kadro” vaadi ne 64. Hükümet Eylem Planı’nda ‘3 ay içinde gerçekleştirilecek reformlar’ arasında yer aldı ne de -daha önceki planlarda olmasına rağmen- Hükümetin 2017-2019 Orta Vadeli Programında yer aldı. Hükümet vatandaşa bir söz verdi. Hükümet ‘taşeronu kaldıracağız’ sözünü yerine getirecek mi? Çıkın açık açık söyleyin. Umut tacirliği yapmayın.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.