CHP’li Altıok İzmir’deki istismar dehşetini Meclis’e taşıdı!

CHP’li Altıok İzmir’deki istismar dehşetini Meclis’e taşıdı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, cinsel istismar ve tecavüz olaylarının Türkiye’nin kanayan yarası haline geldiğini belirterek Meclis Araştırma Önergesi istedi.

20 CHP’li milletvekilinin imzaladığı önergede Altıok, “İzmir’de 9 yaşındaki ilkokul öğrencisi kız çocuğu dedesi yaşındaki birisi tarafından cinsel istismara maruz kaldı, bu durumu ailesine anlattı, ailesi tarafından tacizciye dava açıldı. Yaşadığı travmanın ve büyük korkunun etkisinden kurtulamayan küçük çocuk tacizcisiyle karşılaşacak olmanın stresini taşıyamadı ve minik kalbi durdu. Cinsel istismar ve tecavüz olayları artık Türkiye’nin kanayan yarasıdır. Hemen hemen her gün başka bir kentten çocuklara yönelik başka bir istismar vakası haberini alıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bunu araştırması şarttır” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Türkiye’nin ilk sanal turizm fuarı açıldı

KÜRESEL KÖLELİK ENDEKSİ’NDE AVRUPA’DA BİRİNCİYİZ
Adli Tıp Kurumu’na her ay 650 çocuk istismarı olayı gönderildiğini belirten Altıok: “Yapılan araştırmalarda cinsel istismara en çok 7-14 yaş aralığındaki çocuklar maruz kaldığı tespit edildi.  2015 verilerine göre 36.000 ‘’çocuk’’ gelin var. Yine 2015 yılı verilerine göre çocukların cinsel bütünlüğüne karşı 24.825 dava açıldı. Bu davalardan 13.968’i mahkûmiyetle sonuçlandı. Türkiye bugün cinsel istismar amacıyla insan ticareti ve çocuk evlilikleri “Küresel Kölelik Endeksi”nde Avrupa’da birinci sırada yer alıyor” ifadelerini kullandı.

TECAVÜZ MEŞRULAŞTIRILAMAZ
Tecavüzün meşrulaştırılamayacağını belirten Altıok, “Tecavüz asla meşrulaştırılamaz, cinsel istismarın affı olmaz. Tecavüz ve cinsel istismar “bir kereden bir şey olmaz” lakaytlığı ve idraksizliği ile ele alınamaz, bir kereye mahsus affedilemez. İzmir’deki küçük kız çocuğunun ölümüne yol açan bu vahim olayın tüm boyutlarıyla araştırılması ve Türkiye’deki cinsel istismar ile tecavüz olaylarının bir daha yaşanmaması ve gerekli önlemlerin alınması amacı ile Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını istiyorum” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.