CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Seferihisar’da

Bilim, Yönetim, Kültür Platformu tarafından düzenlenen Türkiye Sanat Çalıştayı’na katılmak üzere İzmir’in Seferihisar ilçesine gelen, Kılıçdaroğlu, sabah saatlerinde Seferihisar Belediyesi, Yaratıcı Yazarlar Merkezi’ni gezdi. Kılıçdaroğlu’na bazı CHP İzmir ve Manisa Milletvekilleri ile Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de eşlik etti.

Gezi sonrası konuşan Kılıçdaroğlu, “Burada çok güzel bir yazarlar evini açtık. Burası Atilla İlhan adını alacak. Bu Atilla İlhan’a duyulan saygı açısından da önemli. Yazarlarımız buraya gelecekler, oturacaklar, konuşacaklar, tartışacaklar, düşünecekler ve yazacaklar. Sadece bizi değil, gelecek kuşakları da aydınlatacaklar. Buradan yazarlara, çizerlere, sanatçılara, sevgilerimizi, saygılarımızı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Onlar bu ülkenin geleceğinin güvencesidir, demokrasimizin güvencesidir, düşünmenin güvencesidir. Bize özgüven veren insanlardır. Onlara her zaman şükran duyacağız” dedi.

İzmir Seferihisar’da düzenlenen Türkiye Sanat Çalıştayı’nda sanatçılarla bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizim amacımız sanatçıları parti yandaşı yapmayı değil, onları özgürleştirmeyi ve üretkenleştirmeyi sağlamaktır” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’in Seferihisar ilçesinde Bilim, Yönetim, Kültür Platformu tarafından düzenlenen Türkiye Sanat Çalıştayı’nın açılışına katıldı. Toplantıda, sanatçılarla bir araya gelen Kılıçdaroğlu “Bizim amacımız sanatçının özgürlüğünü, geleceği de dahil insanca yaşamasını güvence altına almaktır. Bizim amacımız sanatçıları parti yandaşı yapmayı değil, onları özgürleştirmeyi ve üretkenleştirmeyi sağlamaktır. Bizim amacımız özerk bir sanat kurumu aracılığı ile kaynakların verimli kullanılmasını ve eşit dağıtılmasını sağlamaktır. Bizim amacımız her uygar toplumda olduğu gibi Türkiye’de her yurttaşın sanat bilimlerinden yararlanmasını sağlamaktır. Her toplum kesimi için sanatçıların da örgütlenme ve savunma haklarına sahip olmasını istiyoruz ve bunu savunuyoruz” diye konuştu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  “İzmir Depreminin Ardından Bakanlık Ne Yapmak İstiyor?”

Sanatın önemine vurgu yaptı

Sözlerine “Bugün sanatçıların bizi onurlandırdığı bir gün” diye başlayan Kılıçdaroğlu, sanatla ilgili şunları söyledi: “Sanat var olanla yetinmez çünkü kendisini yinelemek istemez. Sanat olağan akışına bırakıldığında güzeli, insancıllığı ve daha fazla özgürlüğü arama sürecinde kendini yeniden oluşturur. Sanatın bu öz yapısı tutucu ve baskıcı iktidarların sanatı tehlike olarak görmelerine yol açar. Tarihte bunun çok sayıda örneğini biliyoruz. Sanat kurumları daha özgür, daha insancıl ve daha demokrat olmak isterler ve bir toplumdan bekledikleri de odur. Bir yönetimin demokratlığının ve özgürlükçülüğünün ölçütü sanatçı ve sanat kurumlarına bakışıdır. Eğer o yönetim özgürlükçü pencereden bakabiliyorsa o ülkede sanatın gelişmesi sağlanır ve önü açılır. Sanatın var olabilmesi için sanatçıların insanca ve özgürce yaşayabilecekleri koşulların oluşturulması gerekir. Sanat, sanat dışı etkilerle yönlendirilmez.”

Bu haber ilgini çekebilir ->  Büyükşehir'den Otobüs Desteği

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Seferihisar'da

“Siyasetçiler hoşlanmasalar da önünde eğilmek durumundalar”

Konuşmasında Üç Silahşörler adlı romandan bir öyküyü de anlatan Kılıçdaroğlu, sanatçıların gücünün siyasetin çok daha ötesinde olduğunu savunarak, “Eserleriniz, aslında Türkiye’nin geleceği için çok önemlidir. Her birey siyasetçi olabilir, herkesin özellikleri vardır ama sanatın ve sanatçının kendine özgü özellikleri vardır. Bütün siyasetçiler hoşlansalar da hoşlanmasalar da sanatçının önünde saygı duymak ve onun önünde eğilmek durumundalar” ifadelerini kullandı.

Çalıştaya katılan sanatçılar

Toplantıya; CHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gazeteci-Yazar Doğan Hızlan, Yazar Gürsel Korat, Yazar Adnan Binyazar, Yazar-Şair Metin Celal, Yazar Erendiz Atasü, Yazar Ahmet Ümit, Gazeteci-Yazar Selim Esen, PEN Türkiye Merkezi Eski Başkanı Tarık Günersel, Cumhuriyet Yayınları Genel Müdürü Turhan Günay, Tiyatrobilimci,-Oyuncu-Yazar-Yönetmen Özdemir Nutku, Yazar İbrahim Karaoğlu, Tiyatro Oyuncusu ve Yönetmeni Yücel Erten, Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Orhan Alkaya, Tiyatro Sanatçısı Levent Üzümcü, Tiyatro Sanatçısı-Yazar Eren Aysan, Ressam Zafer Gençaydın, Yazar-Sanat Eleştirmeni Kaya Özsezgin, Akademisyen-Yazar-Ressam Prof. Dr. Hüsnü Dokak, Ressam Hanefi Yeter, Müzik Araştırmacısı-Yazar Ahmet Say, Oyuncular Sendikası Genel Sekreteri Tilbe Saran, Andante Dergisi Yayın Yönetmeni Ömer Serhan Bali, Sinema Eleştirmeni Vecdi Sayar, Heykeltıraş Mehmet Aksoy, Heykeltıraş Filinta Önal, Fotoğraf Sanatçısı Mahmut Turgut, Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Arslan Güven katıldı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Sağlık Bakanı : "Tedbirli ve kademeli normalleşecegiz."

Çalıştay, basına kapalı olarak devam ediyor.

İL BAŞKANI GÜVEN KATILMADI

Öte yandan geçtiğimiz gün CHP İzmir İl Başkanı Alaatin Yüksel’in istifasının ardından, tüzük gereği il yönetimi tarafından İl Başkanlığı koltuğuna oturtulan Asuman Ali Güven CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Seferihisar ziyaretine katılmadı. Güven Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu karşılamaya da gitmemişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.