Büyükşehir’in 2017 bütçesi belli oldu: Aslan payı…

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ESHOT Genel Müdürlüğü ve İZSU Genel Müdürülüğü 2017 yılı bütçe taslakları hazırlandı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14 Kasım Pazartesi günkü toplantısında bütçe komisyonlarına sevkedilen bütçeler bir hafta sonra yapılacak görüşmelerden sonra oylanacak. Büyükşehir Belediye bütçesi 4 milyar 950 milyon TL, İZSU bütçesi 1 milyar 78 milyon 127 TL ve ESHOT Genel Müdürlüğü bütçesi ise 746 milyon 459 TL olarak teklif edildi.

SUYA YÜZDE 10 ZAM
Bütçelerde İzmirlileri yakından ilgilendiren iki zam da var. İZSU bütçesindeki teklife göre 1 Ocak 2017’den geçerli olmak üzere suyun metreküpüne yüzde 10 zam önerildi. Buna göre konutlarda 0-20 metreküp arası suyun metreküpü 3.60 TL’den 3.96 TL’ye, 21 ve üzeri harcamada ise metreküpü 8.44 TL’den 9.28 TL’ye yükselecek. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi bütçesinde ise otopark ücretlerine zam var. 0-12 saat açık ve kapalı otoparkların büyük bölümünde geçerli 7 TL’lik ücret 50 kuruş zamlanacak.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Çiğli’de Bahar Temizliği Kıyı Şeridiyle Başladı

TRAMVAY, METRO, MONORAY PROJELERİ
Büyükşehir bütçesindeki yatırım kalemlerinde aslan payı geçen yıl olduğu gibi yine ulaşıma ayrıldı. Gemi alımına 50 milyon TL, sinyalizasyon sistemine 42 milyon TL, yeni iskeleler ve mevcut iskelelerin geliştirilmesine ise 3 milyon 300 bin TL ödenek yeraldı. Banliyö ve Raylı Sistemler Daire Başkanlığı bünyesinde yapılacak yatırımlarda ise Evka-3-Bornova Merkez Metro inşaatına 20 milyon TL, Metro araç alımına 150 milyon TL, İZBAN yeni hatlar, alt ve üst geçit yapımına 16 milyon TL, tramvay hatları yapımı ve araç alımına 126 milyon TL, metro Halkapınar yer altı depo alanı yapımına 60 milyon TL, Fahrettin Altay-Narlıdere Kaymakamlık hattı metro yapımına 50 milyon TL, Gaziemir yeni fuar alanı-İZBAN ESBAŞ İstasyonu arası monoray yapımı işine 20 milyon TL, Halkapınar hafif raylı sistem depo tesislerinin geliştirilmesine 16 milyon TL, Üçyol-Dokuz Eylül Tınaztepe Kampüsü-Bucakoop metro yapım işine 50 milyon TL ayrıldı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  CHP, Karşıyaka’da Esnafın Nabzını Tuttu

KÜLTÜRPARK YENİLEME PROJESİNE 2 MİLYON TL
Büyükşehir bütçesi içinde dikkat çeken yatırımlar arasında kamuoyunda tartışma yaratan Kültürpark yenileme projesi de yeraldı. Proje için 2017 yılı bütçesinde 2 milyon TL ödenek ayrıldı. Arkeolojik kazı çalışmalarının desteklenmesine 6 milyon 300 bin TL, İzmir Opera binası yapılması işine 50 milyon TL, hayvan bakımevi yapılması ve iyileştirilmesi projesine 4 milyon 500 bin TL, İzmir Doğal Yaşam Parkı 2. Etap (Akdeniz Akvaryumu, Zooloji Müzesi ve Yeni Kıta Habitatları) Projesi’ne 1.5 milyon TL, yangından korunma hizmetlerine 153 milyon 426 TL ödenek bütçede yeraldı. İzmir il sınırlarındaki yollara asfalt kaplanması ve tadilatı işine 400 milyon TL ayrılan bütçede, bisiklet yolları yapımına 500 bin TL, Homeros Bulvarı -Otogar bağlantı yoluna 70 milyon TL ayrıldı. Bütçede kırsal kesimde gelir getirici faaliyetlerin desteklenmesine 8 milyon 280 bin TL, arıcılık ve küçükbaş hayvancılığın ıslahı ve yaygınlaştırılmasına 8 milyon TL, kooperatiflerin desteklenmesine 1 milyon 250 bin TL konuldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.