Buca’da kaliteli üzüm eğitimleri başladı

Buca Belediyesi, bir zamanlar Türkiye’nin en iyi Sultani üzümlerinin yetiştiği Buca’yı yeniden üzümün başkenti yapmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Buca Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, üreticilere ve bağ kurmak isteyen köylülere, kaliteli üzüme ulaşmak için gereken teknik ve çalışmalar hakkında eğitim çalışmalarına başladı. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle köylerde düzenlenen eğitimlere köy sakinleri yoğun ilgi gösteriyor.

Buca Belediyesi, geçmişinde büyük ve önemli bir yer tutan üzümü yeniden Buca’ya kazandırmak için yoğun mesai harcıyor. Kaynaklar köyünde 13 dönüm arazi üzerinde üzüm üretimine başlayan ve içerisinde bağ kültürünü geliştirmek için bağ evi kurma çalışmalarına başlayan Buca Belediyesi, üzüm üretmek isteyen üreticiler için de eğitim seminerleri düzenlemeye başladı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  25 ülkede çekilen kadın portreleri Buca’da

Buca Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ve Manisa Bağcılık Araştırmaları işbirliği ile düzenlenen eğitim toplantılarının ilki Kaynaklar köyünde düzenlendi. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü ziraat mühendisleri tarafından verilen eğitime Buca Belediye Başkan Yardımcısı Erdem Başer Balkır, Buca köylerinden çok sayıda üretici ve üretici adayı katıldı.

Bağcılıkla ilgilenen veya yeni bağ kurmak isteyen üreticilere iki bölüm halinde verilen eğitimlerde kaliteli üzüm üretme teknikleri, bağ tesis tekniği, budama ve terbiye sistemleri en ince ayrıntısına anlatıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.