Bornova’da Kadınların Günü

Kadınların yönetime katılması konusunda örnek olan Bornova Belediyesi bu konudaki öncülüğünü sürdürüyor. Bornova Belediyesi’nde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlar izinli sayılacak. Bornova Belediyesi’nin dört başkan yardımcılığından ikisini, 34 müdürlüğünden 17’sini idare eden, toplam personelin yüzde 40’ını oluşturan kadınlar 8 Mart’ta izin yapacak.

Bornova Belediyesi’nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde özel bir uygulamaya gidilecek. Belediyenin tüm kadın personeli o gün izinli sayılacak.

5 Aralık 1934’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından seçme ve seçilme hakkının tanınmasıyla yönetimde söz sahibi olan kadınlar Bornova Belediyesi’nde de söz sahibi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  2020 YILI EFES SELÇUK’TA “DAYANIŞMA YILI”

Bornova Belediyesi’nde dört belediye başkan yardımcısının ikisi, 34 müdürden de 17’si kadın. Kadın personel sayısı da yüzde 40’u buluyor. Bornova Belediyesi’nde müdürlüklerin yanısıra pek çok merkezin sorumluluğunu da kadınlar üstleniyor. Belediye Meclisi’nde de 7 kadın üye görev yaparken Bornova Kent Konseyi bünyesinde kurulan Kadın Meclisi de faaliyetlerini sürdürüyor.

Bornova Belediyesi, kadının sosyal yaşamda hakettiği yeri alması için düzenlediği etkinlikler, eğitimler ve sağladığı olanaklarla önemli adımlar atarken, kadın müdürleri ve yöneticileriyle de ortaya koyduğu vizyonu genişletiyor. Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Birliği Konseyi’nin “Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği” sözleşmesine imza atan Bornova Belediyesi, vizyonuna uygun adımlar atmaya devam ediyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan ayı genelgesi

Her konuda olduğu gibi kadınların kamuda hak ettikleri yeri almaları konusunda da Atatürk’ün izinden gittiklerini ifade eden Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Atamız 1930 yılında yerelde, 1934 yılında ise genelde seçme ve seçilme hakkını kadınlara vermiştir. Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olan İsviçre’de bile bu haklar kadınlara 1971 yılında tanınmıştır. Biz Bornova Belediyesi’nde kadınların söz sahibi olmasına önem veriyoruz. Müdürlüklerimizin yüzde 50’si, başkan yardımcılıklarının ise yarısı kadınlara emanet” dedi. Başkan Atila, 8  Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın personele izin verme kararı almalarının da bu konudaki genel anlayışlarının bir sonucu olduğunu söyledi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  ALAÇATI SULAK ALANINDA DEVAM EDEN İNŞAATLAR,  KANUNA AYKIRIDIR VE DERHAL DURDURULMALIDIR!

Bu arada Bornova Belediyesi 9 Mart’ta Kadın Danışma Merkezi’nden hizmet alan kadınların oyuncu olarak rol alacağı “Tersine Dünya” isimli Orhan Kemal’in eserini sahneyecek. Yönetmenliğini Gülizar Taşkın’ın yaptığı Çamdibi Nedret Güvenç Sahnesi’ndeki oyun saat 14.00’te başlayacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.