Bornova’da evde bakım hizmetleri artarak devam ediyor

Sosyal belediyecilik uygulamaları ile Türkiye’ye örnek olan Bornova Belediyesi sağlık alanındaki çalışmaları ile de öne çıkıyor. Evde bakım hizmetleri ve hasta nakil çalışmalarında bu güne kadar 92 bin 36 defa ev ziyareti gerçekleştirildi.

 Bornova Belediyesi’nin Evde Bakım Hizmetleri 2016 yılında da katlanarak devam ediyor.  Evde Bakım Hizmetleri kapsamında oluşturulan ekipler, “Evde gebe, lohusa, bebek bakımı”, “Evde Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı” ve “Evde Yaşlı Bakımı” ile sağlık kuruluşlarına hasta nakil hizmetleriyle ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşuyor. Psikolog, berber ve diyetisyenlerin yer aldığı ekipler  ihtiyaç sahiplerine her türlü bakım hizmeti veriliyor. Bornova Belediyesi ekipleri 2016 yılının ilk 6 ayında 8 bin 948 ev ziyareti gerçekleştirdi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bornova Belediyesi’nden Yürekleri Isıtan Hizmet

Bornova’da evde bakım hizmetleri artarak devam ediyor

Yaşlılara evde bakım hizmeti

Bornova sınırları içinde yaşayan ve evinden dışarı çıkamayan, hareket kabiliyeti az veya olmayan 60 yaş üzerindeki yatağa bağımlılar, yoksullar ile kimsesizler düzenli olarak ziyaret ediliyor. Yaşılıların saç traşından çarşaf değişimine kadar her türlü ihtiyaçları karşılanırken, tansiyon, kan şekeri ve kolestrol ölçümleri de düzenli olarak yapılıyor. Ekiplere pisikologlar da eşlik ediyor.  Ayrıca bakım hizmetleri kapsamında diş doktoru tarafından ağız ve diş sağlıkları da kontrol altında tutuluyor.

 Gebe, Lohusa ve Bebek bakımları

 “Evde gebe ve lohusa bakım hizmetleri’ kapsamında görevli ebe ve hemşireler, gebe ve lohusaların kontrollerini evlerinde yapıyor. Gebelerin açlık kan şekeri ve  kolesterol  ölçümleri yapılırken psikolojik destek de verilerek doğuma hazır olmaları sağlanıyor. Yeni anne olmuş kadınlara ise bebek emzirme eğitimi veriliyor. Bebeğin boy, kilo, baş ve karın çevresi takibini de düzenli ziyeretlerle gerçekleştiriyor.  Ayrıca psikomotor gelişimi izlenip, aşı kontrolü yapılıyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Sel Felaketinin Yaraları Sarılıyor

Bornova’da evde bakım hizmetleri artarak devam ediyor

Uzman ekipler hizmet veriyor

2010 yılında hizmete başlayan Evde bakım Hizmetleri kapsamında bu güne kadar 92 bin 36 kez ev ziyareti yapıldı. Bornova Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 6 hemşire, 7 ebe, 12 yaşlı bakım elemanı, berber, diyetisyen, diş hekimi ve psikologtan oluşan ekipler,  yaşlı bakımında 40 bin 995 ev ziyareti yaptı. Gebe bakımında 15 bin 249, loğusa  8 bin 95, bebek 17 bin 347, ağız ve diş sağlığında ise 2 bin 978 ziyaret gerçekleştirildi. Sağlık kuruluşlarına hasta nakil aracı hizmetinde ise 7 bin 402 sefer yapıldı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Buca Belediyesi’nden Hemşehrilere Çağrı Var!

İlçede yaşam standartlarını yükseltme hedefi doğrultusunda proje ve hizmet ürettiklerini belirten Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Vatandaşlarımızın sağlığı bizim için çok önemli. Sağlıkta ve sosyal alanda verdiğimiz hizmetlerle tüm ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya çalışıyoruz. Bu yöndeki hizmetlerimizi her geçen artırarak sürdürüyoruz”  dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.