Bornova’da en sağlıklı buluşma

Bornova Belediyesi, vatandaşları sağlık konusunda doğru bilgilendirmek amacıyla düzenlediği halk söyleşilerinde uzman doktorlarla Bornovalıları buluşturmaya devam ediyor. Ege Üniversitesi işbirliğiyle, son yıllarda artan tiroid (guatr) hastalığı hakkında düzenlenen söyleşiye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

 Bornova Belediyesi, vatandaşları hastalıklarla ilgili bilinçlendirmek ve son gelişmeler dahilinde ortaya çıkan tedavi yöntemleri konusunda halkı bilgilendirmek amacıyla düzenlediği sağlık söyleşilerine devam ediyor. Ege Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen panelde son yıllarda artış gösteren tiroidin (guatr) nedenleri, erken tanı ve geliştirilen tedavi yöntemleri masaya yatırıldı. Etkinliğe Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Ege Üniversitesi önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özgen, İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, belediye bürokratları, uzman doktorlar ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Eczacılar da bilgilendirildi

İki oturum halinde düzenlenen panelin ilk oturumunda eczacılara ve öğrencilere tiroid tanısı, tiroid ilaçları, ilaçların etkileşimleri ile yan etkileri, halkın ilaçlarla ilgili bilgi düzeyinin artırılması ve eczacılara düşen görevler konusu uzman doktorlar tarafından anlatıldı. Sağlık konusunda doktorundan eczacısına herkesin halkı bilgilendirmek adına ortak bir dil kullanmasının önemine değinilen söyleşinin soru-cevap bölümünde ise eczacılar sıkça karşılaştıkları sorunları konuşmacılara yöneltti. Panelde konuşan İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila sayesinde gelişen iletişim, dayanışma ve birlikte iş yapma kültürü ile beklenenin çok ötesinde işlere imza atıldığını ifade etti. Sayılkan, Bornova Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından ve kentin önemli noktalarında yer alan ekranlardan nöbetçi eczanelerin listesinin günlük paylaşılmasının halk sağlığı açısından önemli bir hizmet olduğunu vurgulayarak Başkan Atila’ya halk sağlığı konusunda verdiği desteklerden ötürü teşekkür etti.

Bu haber ilgini çekebilir ->  “Tarımı Yönetemiyorsanız Gıda Krizi de Olur Fiyatlar da Artar”

Tiroid paneline vatandaşlarda yoğun ilgi

 Bornova ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen tiroid (guatr) konulu halk sağlığı söyleşisinin ikinci oturumunda ise halk arasında sıkça görülen guatr çeşitleri, guatr ile ilgili yanlış bilinenler, tedavi yöntemleri, gebelikte guatr gibi konuları katılımcılara anlatıldı.

Bornovalıların yoğun ilgi gösterdiği söyleşide konuşan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özgen tiroidin halk arasında sıkça görülen hastalkıklardan biri olduğuna değindi. Özgen, vatandaşların tiroid konusunda bilgi birikiminin artırılması, tedavilerde yapılan yanlışların düzeltilmesi için düzenlenen söyleşinin önemli olduğunu vurguladı. Halk arasında çok fazla yanlış bilgi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özgen halkın sağlığını hiçe sayan, sadece reklam amaçlı ürünler olduğunu ve bu ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini, her türlü hastalık konusunda mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılacak muayeneden sonra uygun görülecek yöntemlere uyulması gerektiğinin altını çizdi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bitlis'te askeri helikopter düştü! 11 şehidimiz var

Ege Üniversitesi önceki dönem rektörü ve endokrinoloji uzmanı Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ise sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak bilinci yerleştirmek için çaba sarf ettiklerinin söyledi. Prof. Dr. Yılmaz tiroid konusunda hastaların çok yanlış bilgilere sahip olduğunu gözlemlediklerini belirterek “Bornova Belediyemizin ev sahipliğinde Halk söyleşileri yoluyla kitlesel olarak vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızı bilgi çöplüğünden kurtarıp uluslararası platformlarda önemli çalışmalara imza atan Ege Üniversitesi öğretim üyeleri olarak bilgilerimizi sizinle paylaşmak için buradayız. Sayın Başkan Olgun Atila’nın Bornova Bizim Evimiz sloganı çerçevesinde hepimiz, istediklerimiz anında gerçekleştiren, son derece istekli büyük bir belediye ekibine sahibiz. Bu ilgi ve alakalarından ötürü başta Sayın Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Karşıyaka’da Bebekler Çok Mutlu!

Sağlıklı yaşama katkı

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ise paydaşlığın ve birlikte yol yüremenin önemine değinerek “Herkesin farklı bir bakış açısı var. Üniversiteleri, meslek odalarının, sivil toplum örgütlerimizin kısacası tüm kurumlarımızın ortaya koymuş oldukları projelere katkı sunarak hem bu projeleri zenginleştiriyoruz hem üniversite kenti olan Bornovamızda ortak akıl ilkesine bu şekilde katkı sunuyoruz. İlçemizdeki iki üniversite bizim için en büyük zenginlik. Faaliyetlerimizin geliştirilmesi aşamasında akademisyenlerimiz ve öğrenci arkadaşlarımız her zaman ön planda” dedi.

Farklı, yenilikçi, inovatif düşünceler ortaya koyarak ülkeye katkı sağlayanabileceği ve en önemli işin eğitim olduğunu ifade eden Başkan Atila sözlerine şöyle devam etti: “Bugün herkes ışığı, ümüdi bu kentte görüyor. Dolayısıyla tüm yurttaşlarımızdan daha fazla çalışmak, daha fazla yüreğimizi ortaya koymak zorundayız. Bu aziz vatan kolay kazanılmadı, Cumhuriyetimiz kolay kurulmadı. Büyük Atatürk gösterdiği yolda hep birlikte çok çalışmak zorundayız. Eğitimi esas kıldığımız noktada pek çok sorunumuzu aşabiliriz. Bu düşünceden yola çıkarak Türkiye’nin en saygın akademisyenlerini vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Böylece vatandaşlarımızı bilgilendirerek daha sağlıklı yaşamaları için katkı saplamaya çalışıyoruz.”

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.