Bornova’da ‘dost’ belediyecilik

Bornova Belediyesi, fiziki projelerin yanı sıra hayata geçirdiği sosyal proje ve hizmetlerle de öne çıktı. Bornova Belediyesi’nin dost eti, engellilerden yaşlılara, maddi durumu yetersiz ailelerden kentteki olanaklara erişimi kısıtlı kadınlar ve çocuklara pek çok özel kitleye ulaşıyor. Son iki yılda hayata geçirilen Dost Market, Dost Kart, Down Kafe gibi projeler pek çok belediye örnek oldu ve model olarak alındı.

Bornova Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlayışla son iki yılda hayata geçirdiği projelerin başında, Dost Market, Dost Kart ve Down Kafe geldi. Bu projelerde esnaf odaları ve üniversiteler olmak üzere pek çok kurum, dernek ve hayırseverle işbirliği yapıldı.

Bornova’da ‘dost’ belediyecilik

Dost Market iyiliğe aracılık ediyor

İhtiyaç sahibi vatandaşların gıdadan temizliğe, kırtasiyeden giysiye ve yakacağa kadar pek çok temel ihtiyacını özgürce alabildiği Dost Market, Bornova Merkez’de 2014 yılında hizmete açıldı. Daha sonra da Altındağ ve Doğanlar şubeleri açıldı. Ailelerin yılda 8 kez ihtiyaç durumlarına göre belirlenen krediler yüklenerek ücretsiz alışveriş yapabildiği Dost Market’ten yararlanan hane sayısı 2015 yılı sonunda 3 bin hane oldu.

Ayrıca yatalak ve yaşlı gibi ulaşım sorunu yaşayan 82 vatandaşın talepleri doğrultusunda hazırlanan yardım pakettleri de elden ulaştırıldı. Dost Market’ten yararlananlar belediye meclisinde her siyasi partiden üyenin bulunduğu bir komisyon tarafından belirliyor.

 Öğrenci olmak Dost Kart ile daha güzel

Bir ünivesite kenti olan Bornova’da öğrencilere esnaftan yüzde 10’dan yüzde 50’lilere varan indirimli alışveriş yapma imkanı sunan Dost Kart Projesi, Belediye-Esnaf Odası- Üniversite işbirliğinde yine 2014 yılında hayata geçirildi. Kısa sürede 5 bin  üniversite öğrencisi Dost Kart sahibi oldu. Bu öğrenciler, Bornova Belediyesi’nin ücretsiz yemek, içecek, kütüphane ve çamaşır yıkama gibi hizmetler sunduğu Gençlik Merkezi’nin tüm olanaklarından da ücretsiz yararlanıyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  BAŞKAN BATUR’DAN BAYRAM MESAJI: Dara düşenin yanında olduk

 Bornova’da ‘dost’ belediyecilik

+1 Down Kafe Büyük Park’ta

Down Sendromlu gençlerin çalışma hayatında aktif rol alabilmesi için hayata geçirdiği bir proje olan  “+1 Down Kafe”, 2015 yılında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde hizmete açıldı. Büyük Park içerisindeki kafede, Hasan Tahsin İş Okulu ve Karşıyaka İş Okullarında eğitim gören 3 down sendromlu çocuk ile 18 yaşını doldurmuş ve yasal çalışma haklarını taşıyan 2 down sendromlu genç garsonluk yapıyor.  Ege Üniverstesi’nde öğrenim gören ve “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi alan öğrencilerden de gönüllü olanların çocuklara destek verdiği kafeye yoğun ilgi görüyor.

Her konuda konuda vatandaşın yanında

 2014-2015 yıllarında dar gelirli ailelere servis, kreş, resim malzemeleri gibi eğitim desteği verilirken, zor durumdaki 2 bin 689 asker ailesine nakit para desteği yapıldı. Sel, yangın gibi doğal afete maruz kalmış ihtiyaçlı 83 ailenin zarar gören eşyaları yenilendi. 715 aileye yakacak, 10 bin 253 aileye de giysi yardımında bulunuldu. Dar gelirli 19 kişiye tıbbi araç temin edildi. 57 aileye de bebek maması yardımı yapıldı.

İhtiyaçlı ve dar gelirli aileler ile öğrencilere yönelik olarak eşya yardımı yapan Bornova Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde ikamet eden 981 yoksul aile ile üniversite öğrencilerine 5 bin 914 parça ev eşyası yardımında bulundu. 2 yılda, 366 çocuk için toplu sünnet, 16 çift içinse toplu nikah şöleni düzenlendi. Muharrem ayı boyunca Ramazan ve Muharrem aylarında yaklaşık 120 bin vatandaşa yemek servisi yapıldı. Düzenlenen Razaman Şenliği ile mahallelerde nostalji yaşatıldı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Gaziemir’in balkonlarında bayram coşkusu

Bornova Belediyesi’nin sosyal yardımları ilçe sınırlarını da aştı. Bornova’nın sıcak eli Soma’dan Patnos’a Kızılcahamam’dan ve Hopa’ya, hatta yurt dışını kadar uzandı.

Kimse Üşümesin

 Bornova Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğü ‘Kimse Üşümesin’ Kampanyası kapsamında kış ayları boyunca sokakta yaşayan vatandaşları Müyesser Turfan Güçsüzler Evi’ne yerleştirdi. Soğukların şiddetini iyice arttırdığı günlerde iki ikram aracıyla günde bin vatandaşa sıcak çorba dağıtımı yapıldı..

Bornova’da hayata engel yok

 2014 ve 2015 yıllarında 3 bin 220 engelli vatandaşa hizmet verildi. 83 akülü, 105 adette manuel tekerlekli sandalye yardımı yapıldı. Ayrıca engelli  bireylere 72 hasta yatağı ve 333 ihtiyaç sahibine de hasta bezi dağıtıldı. Bin 430 engelli vatandaşın 11 bin 942 kez sağlık kuruluşları ve resmi kurumlara ulaşımı sağlandı. Psikolojik destek danışmanlık ve yönlendirme hizmetinden de 973 kişi faydalandı.

Bornova sınırları içinde yaşayan ve evinden dışarı çıkamayan, hareket kabiliyeti az veya olmayan 60 yaş üzerindeki 9 bine yakın yatağa bağımlı, yoksul ve kimsesizler düzenli olarak ziyaret edildi. Düzenlenen meşguliyet terapileri ile keyifli zaman geçirmeleri sağlandı. Engelli bireylerle yönelik  resim, dans ve taş boyama gibi bir çok dalda düzenlenen hobi ve beceri edindirme kursların da iki yılda 212 kişi eğitim gördü. Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok, Engelsiz Bornova Şenliği, Engeller Kalpte Başlar, Hayat ‘Fark’ Edince Güzel” başlıkları altında düzenlenen çeşitli panel, toplantı, gezi, yürüyüş ve şenlikler binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bakan: "10 bin ton çöp aylardır Türkiye limanlarında bekliyor!"

Kadınlar da unutulmadı

Çamdibi Kadın Danışma Merkezi’nde 2 yıl içinde psikolojik, hukuki ve sosyal konularda 861 kadına hizmet verildi. Kadınlar için çeşitli atölye çalışmaları yapıldı. Seminer ve bilgilendirme toplantıları düzenlendi. Ayrıca Türkan Saylan Kadın Konukevinde her türlü şiddet mağduru olan 206 kadın ve 130 çocuğun konaklanması sağlanırken 42 kadına da iş imkanı sağlandı.

Çocuk Dostu Belediye

UNICEF’in Çocuk Dostu Şehirler projesine seçilen Bornova Belediyesi ,  ‘Barış İçin Müzik / İzmir – Bir Nota Bir Hayat’ projesiyle ilçede yaşayan ve kısıtlı imkanı olan müzik tutkunu çocukların müzik eğitimine destek oluyor. 6-18 yaş grubu çocukların eğitim aldığı çocuk senfoni orkestrası projesi için Cevdet İnci Eğitim Vakfı ile müzik eğitim protokolü imzalandı. Proje kapsamında eğitim alan 60 çocuğun,  ‘El Sistema’ çalışmalarına katılıp farklı milletlerden eğitmenler ve öğrencilerle bir araya gelerek kurulan orkestrayla yurt içi ve  yurt dışında çeşitli konserlerle izleyici karşısına çıkması planlanıyor.

Biz büyük bir aileyiz

İlçede yaşayan herkesin yaşam kalitesini yükseltmek için çalıştıklarını vurgulayan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Biz büyük bir aileyiz. İyi günde, kötü günde hep beraberiz. Fiziki projelerimizin yanı sıra sosyal projelerimizle de her zaman yurttaşlarımızın yanındayız.  Dost Market, Dost Kart, +1 Down Kafe gibi tüm Türkiye’de örnek alınan projelerimizle hizmet üretiyoruz. Bu projelerimizin yanı sıra yeni proje ve hizmetlerle vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.