Bornova’da çiftçilere ‘kooperatifçilik’ paneli

30 Mart 2014’ten itibaren uygulanmaya başlanan ‘bütünşehir’ yasasıyla birlikte mahalle statüsü kazanan 12 köyle ilgili vizyon projeler üreten Bornova Belediyesi tarımsal kalkınmaya yönelik yaptığı çalışmalara da devam ediyor. Bu kapsamda pek çok proje hayata geçirilirken, verilen eğitimler ve düzenlenen panellerle de çiftçilere yarar sağlıyor.

Bornova Belediyesi Nikah Salonunda gerçekleşen “Yerel Kalkınma ve Tarımsal Kooperatifçilik” paneli de çiftçilerden ilgi gördü. Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Harun Raşit Uysal’ın moderatörlük yaptığı panelde Tire Süt Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eski Yörük, Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Selçuk Bilgi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Çıkın ile Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Müdürü Ferdan Çiftçi panelist olarak katıldı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  ALAÇATI SULAK ALANINDA DEVAM EDEN İNŞAATLAR,  KANUNA AYKIRIDIR VE DERHAL DURDURULMALIDIR!

Küreselleşmeyi, yerel kaynakların korunması ve geliştirilmesinin önemini anlatan Prof. Dr Ayhan Çıkın, yerel kalkınmada kooperatiflerin  önemini vurguladı. Prof. Dr. Ayhan Çıkın,ekonomik bunalım, 2008 krizi ve alternetif çözüm önerileri gibi başlıklarda bilgiler vererek, “Yerel kalkınmada kooperatiflerin 5 önemli kozu var. Bunlar gücün paylaşımı, varlığın paylaşımı, bilginin paylaşımı, bölgeye saygı ve bölgenin kalkınmasıdır” dedi.

35 yıllık çiftçi olduğunu belirten ve tarımın ülke için önemimini vurgulayan Mahmut Eski Yörük, “Gıda insan yaşamı için en önemli faktörlerden biridir. Ülkemizin nüfusunun yüzde 30’u geçimini tarımdan sağlıyor” dedi. Tire Süt Kooperatifin örnek bir proje olduğunu dikkat çeken Yörük, kooperatifleşme sayesinde elde edilecek olan kaznımları anlattı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  MÜZELER GENEL MÜDÜRÜ FOÇA’YI ZİYARET ETTİ

1850’li yıllarda kurulan eski bir kooperatif olan Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin tarihinden ve çalışmalarından söz eden  Mehmet Selçuk Bilgi, gelişmelerinin Mustafa Kemal Atatürk zamanında yani Cumhuriyet döneminde olduğunu belirtti. Türkiye’nin bir tarım ülkesi olduğunu söyleyen Ferdan Çiftçi ise hiç bir ülkenin tarımı gelişmeden kalkınmasının mümkün olmadığını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.