BBŞT’den görme engelliler için sesli betimleme

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu yeni oyunu “Sessizlik”in galasını gerçekleştirdi. Özel bir sistem ile Türkiye’de bir ilke imza atılan galada görme engelliler için ‘sesli betimle’ sistemi uygulandı.

Bu güne kadar Türkiye’ye bir çok ünlü sanatçı kazandıran Bornova Belediyesi Şehir Titarosu yeni oyunu ‘Sessizlik’ in galasını yaptı. Moira Buffini’nin yazdığı Serdar Biliş’in Türkçeye çevirdiği oyun Onur Erdoğan’ın yönetmenliğinde izleyici ile buluştu.

  BBŞT'den görme engelliler için sesli betimleme

 Görme engelliler için: Sesli betimleme sistemi

 Gala gecesinde yoğun ilgi gören oyunda Türkiye’de bir ilke de imza atıarak ‘sesli betimle sistemi’ uygulandı. Görme angelli vatandaşların oyunu takip edebilmeleri  için getirilen sistemde salona kurulan telsiz kulaklık sistemi ile olayın geçtiği mekân, zaman, karakterler ve sessiz gelişen olaylar bir dış ses yardımıyla betimlenerek aktarıldı.  Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun getirdiği bu uygulama bundan sonra tüm ana kadro oyunlarında gerçekleşecek.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Başkan Tugay’dan Yamanlar’a bayram ziyareti

16 yaş ve üzeri izleyicilere açık olan Sessizlik oyunun konusu şöyle: Cumbria Lordu Silence ile ağabeyi tarafından sürgüne gönderilen Fransız Prenses’i Ymma, İngiltere Kralı Ethelred tarafından zorla evlendirilir. Ortaçağ karanlığından günümüze taşan soru işaretleriyle dolu, kadının toplumsal ve cinsel kimliğiyle, erki elinde bulunduranların gücüyle, dinin doğayla karşılaştığı tarihsel bir yola koyulma öyküsü anlatılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.